Piatok, 12. júl 2024
Oblačno  26 °C
Mimoriadne správy

Príchod wagnerovcov do Bieloruska vyvoláva obavy, litovský prezident ich prítomnosť považuje za hrozbu

 Webnoviny   2. august 2023  186  
Príchod wagnerovcov do Bieloruska vyvoláva obavy, litovský prezident ich prítomnosť považuje za hrozbu

2.8.2023 (SITA.sk) - Bezpečnostné riziká na lotyšskom území v bezprostrednej blízkosti hraníc s Bieloruskom sa s príchodom ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny zvýšili.

Výcvik špeciálnej pracovnej skupiny


Povedal to šéf lotyšskej pohraničnej stráže Guntis Pujāts s tým, že už pred príchodom wagnerovcov do Bieloruska boli riziká v pohraničí vysoké, keďže Minsk začal používať migrantov ako nástroj „hybridnej vojny“. Lotyšskí pohraničníci preto začali výcvik špeciálnej pracovnej skupiny.

Príchod ruských žoldnierov do Bieloruska po ich krátkej júnovej vzbure vyvoláva obavy nielen v Lotyšsku, ale aj v Poľsku a Litve.

Narušený poľský vzdušný priestor


Litovský prezident Gitanas Nausėda v pondelok povedal, že pre Wagnerovu skupinu by mohlo byť lákavé využiť ich prítomnosť pri hraniciach na rôzne provokácie a myslí si, že hrozba, ktorú predstavujú je vážna.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zas cez víkend varoval, že sa zhruba 100 wagnerovcov presunulo bližšie k Poľsku.

Napätie tiež môže zhoršiť utorkový incident, pri ktorom dva bieloruské vrtuľníky narušili poľský vzdušný priestor.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Poľské ministerstvo obrany incident nahlásilo Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá v stredu uviedla, že sleduje situáciu.

Hrozba v podobe wagnerovcov


V krajinách, ktoré sú členmi NATO aj Európskej únie, sa však ozývajú aj hlasy vyzývajúce vlády, aby nepreceňovali schopnosti žoldnierskej skupiny.

Predseda výboru pre národnú bezpečnosť a obranu v litovskom parlamente Laurynas Kasčiūnas povedal, že wagnerovci v Bielorusku s ich bojovou silou v súčasnosti nepredstavujú konvenčnú vojenskú hrozbu a či budú veľkou hrozbou v budúcnosti, sa uvidí podľa toho, ako ich vyzbroja a aké budú mať rozkazy.

V Poľsku zase kritici vlády tvrdia, že využíva hrozbu v podobe wagnerovcov na podnietenie strachu a na to, aby sa pred voľbami prezentovala ako prísna v oblasti bezpečnosti.

Viac k témam: Hrozba, Litovský prezident, Pohraničná stráž, poľský premiér, Poľský vzdušný priestor, Vzbura v Rusku - Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Príchod wagnerovcov do Bieloruska vyvoláva obavy, litovský prezident ich prítomnosť považuje za hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.