Sobota, 27. november 2021
Malá oblačnosť  -2,2 °C
Mimoriadne správy

Prezidentské voľby v USA budú vyšetrovať, prokurátori dostali súhlas ministra Barra

 Webnoviny  10. november 2020  168
Prezidentské voľby v USA budú vyšetrovať, prokurátori dostali súhlas ministra Barra

10.11.2020 (Webnoviny.sk) - Americký minister spravodlivosti William Barr v utorok povolil federálnym prokurátorom zaoberať sa sťažnosťami na podvody, ktoré údajne sprevádzali nedávne prezidentské voľby. Predmetom vyšetrovania majú byť iba tvrdenia, ktoré sú „jasné a dôveryhodné“, uviedol Barr.

Vyšetrovania volebných podvodov sú zvyčajne vecou jednotlivých štátov, Barr však uviedol, že to nie je absolútne platné pravidlo. V minulotýždňových prezidentských voľbách zvíťazil demokratický kandidát Joe Biden.

Úradujúci prezident Donald Trump však stále odmieta uznať prekážku. Prezidentov štáb sa v Pensylvánii snaží súdnou cestou zastaviť pokračovanie sčítavania hlasov. Tým by sa zabránilo vyhláseniu Bidena za oficiálneho víťaza volieb v štáte.

Federálni prokurátori môžu otvoriť vyšetrovania, ak budú k dispozícii „jasné a viditeľne dôveryhodné obvinenia o nezrovnalostiach, ktoré mali potenciál ovplyvniť výsledok federálnych volieb v danom štáte“, uvádza sa v stanovisku ministra. Zaoberať sa, naopak, nemajú obvineniami, ktoré sú „špekulatívne“ alebo „za vlasy pritiahnuté“.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USAZobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v USA (fotografie)

Viac k témam: americký prezident, minister spravodlivosti, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentské voľby v USA budú vyšetrovať, prokurátori dostali súhlas ministra Barra © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.