Štvrtok, 18. júl 2024
Väčšinou jasno  22,4 °C
Mimoriadne správy

Prezidentské voľby v Turecku rozhodnú či Erdogan bude pokračovať po dvoch desaťročiach pri moci

 Webnoviny  14. máj 2023  173  
Prezidentské voľby v Turecku rozhodnú či Erdogan bude pokračovať po dvoch desaťročiach pri moci

14.5.2023 (SITA.sk) - Tureckí voliči v nedeľu hlasujú v parlamentných a prezidentských voľbách, ktoré by mohli byť najväčšou výzvou prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po dvoch desaťročiach pri moci.

Päťročné funkčné obdobie


Výsledkom volieb bude buď ďalšie päťročné funkčné obdobie pre Erdoğana alebo nová cesta krajiny, ktorá by podľa opozičného uchádzača o post hlavy štátu mala byť demokratickejšia.

Volebné miestnosti otvorili o ôsmej ráno a zatvoria ich o piatej popoludní miestneho času. Prvýkrát po dvadsiatich rokoch pôsobenia Erdoğana na poste prezidenta prieskumy verejnej mienky naznačili, že zaostáva za svojim oponentom.

Musí mať viac ako 50 percent


Mierne totiž vedie líder prosekulárnej stredoľavicovej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu, ktorý je spoločným kandidátom zjednotenej opozície.

Ak ani jeden z kandidátov nezíska 50 percent hlasov, 28. mája sa uskutoční druhé kolo tureckých prezidentských volieb.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Turecku, Prezidentské voľby v Turecku, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk - Prezidentské voľby v Turecku rozhodnú či Erdogan bude pokračovať po dvoch desaťročiach pri moci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.