Utorok, 27. január 2026
Mimoriadne správy
- Generál Zmeko sa v Bruseli rozlúčil s funkciou, NATO diskutovalo o bezpečnosti Ukrajiny
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Prezidentské voľby v Moldavsku vyhrala prozápadná kandidátka Maia Sanduová
16.11.2020 (Webnoviny.sk) - Druhé kolo prezidentských volieb v Moldavsku vyhrala bývalá ekonómka Svetovej banky Maia Sanduová, ktorá zastáva užšie vzťahy krajiny s Európskou úniou. V súboji o post porazila proruského úradujúceho prezidenta Igora Dodona. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré zverejnili v pondelok.
Sanduová podľa nich získala viac ako 57 % hlasov. Informovala o tom Ústredná volebná komisia, podľa ktorej už bolo spočítaných takmer 100 % hlasov.
Veľké počty hlasujúcich
"Ľudia hlasovali vo veľmi veľkých počtoch... hlasovali, pretože im na tom záleží, pretože chcú, aby boli ich hlasy vypočuté," reagovala ešte v nedeľu na svoje vedenie v súboji Sanduová a dodala, že "ľudia chcú, aby tí, čo sú pri moci, ponúkali riešenia na ich problémy".
Dodon v pondelok po zverejnení predbežných výsledkov uznal svoju prehru. "Predbežné výsledky naznačujú, že víťazkou je moja oponentka Maia Sanduová, takže jej chcem predbežne zagratulovať," vyjadril sa a zároveň vyzval na pokoj s tým, že nesmú dovoliť destabilizáciu krajiny.
Odlišné vízie
Nedeľné voľby boli všeobecne vnímané ako referendum o dvoch odlišných víziách pre budúcnosť malej východoeurópskej krajiny, ktorá sa nachádza medzi Ukrajinou a Rumunskom.
Súčasná proruská vláda má v rukách len 51 kresiel zo 101-členného parlamentu a nová prezidentka môže parlament v prípade rezignácie premiéra rozpustiť.
Sanduová a Dodon, ktorého označoval ruský prezident Vladimir Putin za svojho preferovaného kandidáta, sú rivalmi od roku 2016, keď Dodon tesne porazil Sanduovú v prezidentských voľbách.
Viac k témam: prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentské voľby v Moldavsku vyhrala prozápadná kandidátka Maia Sanduová © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Eurokomisár Johannes Hahn pre rozpočet apeluje na zodpovednosť členských štátov
Danko tvrdí, že mu má obvinenie Matečnej zapchať ústa. Jeho vyjadrenia podľa Rašiho škodia vládnej koalícii
Láska, ktorá sa vracia v bielych šatách. Romantický úvod série Wedding Dreams
Členstvo v Trumpovej Rade mieru stojí miliardu eur, pripomenula ministerka hospodárstva Saková