Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Prezidentka Čaputová vyzdvihla dôležitosť medzinárodných konferencií, hovorí o ideálnej príležitosti presadzovať záujmy

 Webnoviny   9. november 2022  47
Prezidentka Čaputová vyzdvihla dôležitosť medzinárodných konferencií, hovorí o ideálnej príležitosti presadzovať záujmy

9.11.2022 (Webnoviny.sk) - Medzinárodné konferencie a stretnutia so zahraničnými lídrami sú vždy príležitosťou presadzovať slovenské záujmy, čo platí aj pre prebiehajúcu klimatickú konferenciu COP27 v Egypte. Na sociálnej sieti to konštatovala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa od pondelka (7. novembra) zúčastňuje na summite viac ako 190 svetových lídrov v rámci klimatickej konferencie OSN v egyptskom Šarm aš-Šajchu.

Slovenské know-how


Prezidentka podľa vlastných slov absolvovala viacero rokovaní a stretnutí, napríklad s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou alebo s bývalým americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym o tom, čo Slovensko potrebuje v súvislosti s energetickou krízou.

„Na ďalších bilaterálnych stretnutiach som otvorila možnosti pre slovenských podnikateľov, napríklad s prezidentom Kene Williamom Rutom,“ uviedla ďalej hlava štátu, podľa ktorej má Slovensko dlhodobú spoluprácu s Keňou.

„Poskytujeme tam rozvojovú pomoc a potenciálne by bol záujem o slovenské know-how, skúsenosti, ale aj o našich podnikateľov, najmä v oblasti zelenej tranzície,“ prezradila Čaputová, ktorá mala aj ďalšie stretnutia s predstaviteľmi menších ostrovných štátov, ktorí už teraz vidia dôsledky klimatickej krízy a ktorým hrozí zaplavenie územia.

Vzdelávanie o klimatických zmenách


Hlava štátu sa tiež zúčastnila na spoločnej debate hláv štátov k vzdelávaniu v oblasti klimatických zmien. Prezentovala, čo robia v kancelárii prezidentky pri vzdelávaní mladých klimatických lídrov.

„Každý rok vytvárame skupinu mladých ľudí, ktorým poskytneme špecifické vzdelanie a jedného z nich sme zobrali aj na klimatickú konferenciu COP27,“ dodala na záver statusu prezidentka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: klimatická konferencia, Klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová vyzdvihla dôležitosť medzinárodných konferencií, hovorí o ideálnej príležitosti presadzovať záujmy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.