Utorok, 26. máj 2020
Zamračené  7,8 °C
Mimoriadne správy

Prezident Rúhání vyzval Iráncov, aby uvrhli kliatbu na Spojené štáty a ich spojencov

 Webnoviny  18. marec 2019  63
Prezident Rúhání vyzval Iráncov, aby uvrhli kliatbu na Spojené štáty a ich spojencov

TEHERÁN 18. marca (WebNoviny.sk) - Iránsky prezident v pondelok vyzval Iráncov, aby uvrhli kliatbu na Spojené štáty, Izrael a Saudskú Arábiu. Zopakoval tak svoje dlho zastávané obvinenia, že Spojené štáty a ich spojenci sú zodpovední za zlú ekonomickú situáciu v Iráne.

Výzva Iráncom


Vyjadrenia prezidenta Hasana Rúháního pritom odviesť majú pozornosť od kritiky jeho vlády pre upadajúcu ekonomiku po tom, ako sa americký prezident Donald Trump minulý rok rozhodol vypovedať jadrovú dohodu s Iránom a uvalil zo strany Spojených štátov sankcie na Teherán, ktoré zasiahli tamojší veľmi dôležitý ropný sektor.

"Uvrhnite všetky svoje kliatby na tých, ktorí môžu za túto situáciu," vyzval Rúhání Iráncov a dodal, že na vine sú "Spojené štáty, sionisti" a Saudská Arábia. Neuviedol, aký typ kliatby by mali Iránci použiť.

Plánom Spojených štátov je podľa neho "dominovať" iránskemu ľudu, niečo, čo Washington nikdy nedosiahne.

Milióny nezamestnaných


V nedeľu, pri spustení novej fázy budovania obrovského ťažobného poľa so zemným plynom, Rúhání uviedol, že inflácia Iránu sa pohybuje nad 20 percentami a v krajine s 80 miliónmi obyvateľmi sú viac ako tri milióny nezamestnaných. Sľúbil zvýšiť mzdy vo verejnom aj súkromnom sektore ako aj rast dôchodkov.

Kríza, ktorá sužuje Irán a zasahuje bežných Iráncov, povzbudzuje tiež Rúháního kritikov otvorene vyzývať na jeho abdikáciu. Rúháni sa dostal k moci v roku 2013 a opätovne ho zvolili v roku 2017. Sľúbil pritom zlepšiť ekonomickú situáciu a podporiť otvorenejšie vzťahy so svetom.

Viac k témam: Spojené štáty americké, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF)
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Rúhání vyzval Iráncov, aby uvrhli kliatbu na Spojené štáty a ich spojencov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.