Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Prezident Pavel udelil ďalším 14 Čechom povolenie bojovať s ukrajinskou armádou, pár žiadostí však aj zamietol

 Webnoviny   2. august 2023  73  
Prezident Pavel udelil ďalším 14 Čechom povolenie bojovať s ukrajinskou armádou, pár žiadostí však aj zamietol

2.8.2023 (SITA.sk) - Ďalších štrnásť občanov Českej republiky, ktorí si želajú spoločne s ukrajinskou armádou bojovať proti ruskej invázii, dostalo povolenie od českého prezidenta Petra Pavla. Ide o nevyhnutný krok pre tých, ktorí chcú legálne pomôcť Ukrajine so zbraňou v ruke. Službu v cudzích ozbrojených silách totiž inak česká legislatíva zakazuje. Informuje o tom portál iROZHLAS.cz.

Súhlas hlavy štátu s pripojením sa k ukrajinskej armáde aktuálne má 146 občanov Česka. Predchádzajúci český prezident Miloš Zeman totiž dal povolenie 132 žiadateľom.

„Prezident Petr Pavel podpísal celkovo 14 kladných rozhodnutí o jeho súhlase so vstupom českých občanov do ozbrojených síl Ukrajiny," oznámila portálu iROZHLAS.cz prezidentova hovorkyňa Markéta Řeháková.

Okrem toho Pavel, ktorý je v úrade od 9. marca, ôsmim ľuďom žiadosť zamietol. Dôvody negatívneho rozhodnutia Řeháková odmietla komentovať.

Viac k témam: Český prezident, pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Prezident Pavel udelil ďalším 14 Čechom povolenie bojovať s ukrajinskou armádou, pár žiadostí však aj zamietol © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.