Utorok, 19. október 2021
Polojasno  13,1 °C
Mimoriadne správy

Prezident Macron varoval, že stiahne svojich vojakov z afrického štátu Mali

 Webnoviny  30. máj 2021  106
Prezident Macron varoval, že stiahne svojich vojakov z afrického štátu Mali

30.5.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval, že jeho krajina stiahne vojakov z afrického štátu Mali v prípade, že politická nestabilita spôsobí väčšiu islamistickú radikalizáciu. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Francúzsko má v oblasti Sahelu 5100 vojakov, ktorí predstavujú frontovú líniu vo vojne proti islamským militantom operujúcim v oblasti. Francúzske jednotky od roku 2013 podporujú sily v Mali, Mauritánii, Nigeri, Burkine Faso a Čade v boji s týmito ozbrojencami.

Francúzi neostanú v Afrike navždy


Macron pre noviny Le Journal du Dimanche uviedol, že regionálnym vodcom viackrát povedal, že Francúzsko nepodporí krajiny, kde neexistuje demokratická legitimita alebo prechod k nej, a že Francúzsko nemá v úmysle ponechať svoje jednotky v Afrike navždy.

V Mali sa udial ďalší štátny prevrat


V západoafrickom Mali sa nedávno uskutočnil druhý štátny prevrat v priebehu deviatich mesiacov. Po tom, ako vzbúrení vojaci zatkli dočasného prezidenta Baha Ndawa i tamojšieho premiéra Moctara Ouanea a tí neskôr pod možným nátlakom rezignovali, sa moci chopil vodca vlaňajšieho puču Assimi Goita.

Ten síce dávnejšie sľúbil, že v roku 2022 zorganizuje nové voľby, no takáto demonštrácia sily prináša pochybnosti, či sa hlasovanie uskutoční bez výraznejšieho zásahu junty, ktorá minulý rok v auguste zvrhla posledného demokraticky zvoleného prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.

Viac k témam: islamskí militanti, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Macron varoval, že stiahne svojich vojakov z afrického štátu Mali © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.