Utorok, 28. január 2020
Oblačno  -0,1 °C
Mimoriadne správy

Premiér Johnson chce vylúčiť členov vlastnej strany, ktorí sú proti jeho plánu brexitu

 Webnoviny   2. september 2019  68
Premiér Johnson chce vylúčiť členov vlastnej strany, ktorí sú proti jeho plánu brexitu

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson na začiatku dôležitého týždňa pre britskú politiku tvrdo zatlačil na členov vlastnej Konzervatívnej strany, ktorí sú proti jeho plánu brexitu.

Varoval "rebelov"


Takzvaných "rebelov" v pondelok varoval, že ak sa v parlamente zúčastnia na úsilí opozície zablokovať odchod Londýna z Európskej únie (EÚ) bez dohody, vylúčia ich zo strany.

Bývalý konzervatívny minister spravodlivosti David Gauke Johnsona obvinil z "podpichovania" členov strany, aby hlasovali proti vláde. Následne by ich vylúčili v prospech tých zákonodarcov, ktorí v otázke brexitu podporujú politiku premiéra.

"Je to očividne obzvlášť konfrontačný prístup, a úprimne si myslím, že jeho cieľom je preorientovať a transformovať Konzervatívnu stranu vo veľkej miere smerom k brexitovej strane," povedal Gauke pre britskú BBC.

Chce otvoriť dohodu


Premiér Johnson žiada európsky blok, aby opätovne otvoril dohodu vyrokovanú jeho predchodkyňou Theresou Mayovou s cieľom uskutočniť v nej zmeny, ktoré by umožnili jej schválenie v britskom parlamente. Stále však trvá na tom, že Británia opustí úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej.

Britská opozícia chce zabrániť odchodu Veľkej Británie z EÚ bez dohody a žiada ďalší odklad brexitu. V parlamente chce predstaviť zákon, ktorý by to umožnil. Na jeho presadenie však majú veľmi málo času.

Britská kráľovná Alžbeta II. totiž vyhovela žiadosti vlády o prerušenie rokovania parlamentu. Schôdzu prerušia medzi 9. a 12. septembrom, len niekoľko dní po tom, ako sa poslanci po letnej prestávke vracajú do práce a zároveň len niekoľko týždňov pred termínom brexitu. Poslanci opätovne zasadnú 14. októbra.

Viac k témam: Brexit, Konzervatívna strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Johnson chce vylúčiť členov vlastnej strany, ktorí sú proti jeho plánu brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.