Piatok, 12. júl 2024
Búrka  20,8 °C
Mimoriadne správy

Predstavitelia Kosova majú výhrady voči Lajčákovi, nie je podľa nich neutrálny a korektný

 Webnoviny  18. september 2023  265  
Predstavitelia Kosova majú výhrady voči Lajčákovi, nie je podľa nich neutrálny a korektný

18.9.2023 (SITA.sk) - Kosovský premiér Albin Kurti v pondelok obvinil osobitného zástupcu Európskej únie pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslava Lajčáka, že nie je „neutrálny a korektný“ a „koordinuje“ s Belehradom protikosovské kroky.

Podľa Kurtiho koordinoval Lajčák so srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom minulotýždňové rokovania v Bruseli pod záštitou EÚ.

Tlak na rýchlejší pokrok


Napätie medzi Srbskom a jeho niekdajším územím pretrváva odkedy Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo samostatnosť.

Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom sprostredkované EÚ pokračujú už od roku 2011, no implementovali veľmi málo z 33 podpísaných dohôd.

Odkedy Rusko vlani spustilo otvorenú inváziu na Ukrajinu, pritom Únia a Spojené štáty tlačia na rýchlejší pokrok.

Podmienka pre vstup do EÚ


Europoslanci pred niekoľkými mesiacmi zdôraznili, že normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom je prioritou pre vstup oboch krajín do EÚ, a vyzývajú obe strany, aby prejavili líderstvo a boli pripravené na nevyhnutné rozhodnutia, ktoré povedú k pokroku.

Europoslanci vyzvali Srbsko a Kosovo, aby sa zapojili do dialógu Belehrad - Priština v duchu kompromisov s cieľom dosiahnuť komplexnú, právne záväznú dohodu na princípe vzájomného uznania v súlade s medzinárodným právom.

Viac k témam: Balkán, napätie v Kosove
Zdroj: SITA.sk - Predstavitelia Kosova majú výhrady voči Lajčákovi, nie je podľa nich neutrálny a korektný © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.