Štvrtok, 20. január 2022
Zamračené  -1,6 °C
Mimoriadne správy

Pre vraždu Čečenca, vykonanú „na objednávku štátu“, vyhostí Berlín dvoch ruských diplomatov

 Webnoviny  15. december 2021  50
Pre vraždu Čečenca, vykonanú „na objednávku štátu“, vyhostí Berlín dvoch ruských diplomatov

15.12.2021 (Webnoviny.sk) - Pre vraždu Čečenca z roku 2019, za ktorou podľa nemeckého súdu stálo Rusko, vláda v Berlíne vyhostí dvoch ruských diplomatov.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková ďalej v stredu informovala, že v reakcii na vývoj kauzy si predvolala na konzultáciu ruského veľvyslanca.

Obvinenia považujú za nepodložené


Štátom objednaná vražda predstavuje „závažné porušenie nemeckého práva a suverenity Spolkovej republiky Nemecko“, uviedla Baerbocková.

Nemecký súd v stredu konštatoval, že Čečenca zastreleného pred dvoma rokmi v Berlíne zavraždil 56-ročný Rus Vadim Krasikov na príkaz ruských úradov.

Páchateľovi súd vymeral doživotný trest. Ruské bezpečnostné služby Krasikovovi poskytli falošnú identitu, falošný pas a zdroje na realizáciu útoku z augusta 2019, konštatoval súd.

Výsledok procesu by mohol vyvolať nové napätie vo vzťahoch medzi Nemeckom a Ruskom v čase, keď sa nová vláda kancelára Olafa Scholza snaží sformulovať svoju zahraničnopolitickú pozíciu voči Moskve. Kremeľ považuje obvinenia z ruskej účasti na vražde za absolútne nepodložené.

V Čečensku bojoval proti Rusom


Obeťou spomenutej vraždy bol Zelimchan „Tornike“ Changošvili, gruzínsky občan čečenského pôvodu, ktorý ušiel do Nemecka v roku 2016. Muž v minulosti bojoval v Čečensku proti ruským jednotkám a prežil niekoľko pokusov o vraždu.

Podľa obžaloby Krasikov v auguste 2019 na príkaz ruskej vlády pricestoval do Berlína pod falošným menom Vadim Sokolov, aby tam spáchal „vraždu na objednávku štátu“.

Prokurátori tvrdia, že vrah prišiel k obeti odzadu a v parku Kleiner Tiergarten ho pištoľou s tlmičom strelil do trupu. Obeť spadla a následne ju vrah dvakrát strelil do hlavy. Podozrivého zadržali neďaleko krátko po incidente a odvtedy je vo väzbe.

Prípad viedol nemeckú vládu k vyhosteniu dvoch ruských diplomatov pre nespolupracovanie s vyšetrovaním, na čo Moskva zareagovala recipročným krokom.

Viac k témam: Vražda, Vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre vraždu Čečenca, vykonanú „na objednávku štátu“, vyhostí Berlín dvoch ruských diplomatov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.