Streda, 27. október 2021
Slnečno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Pre požiare na Sibíri musia evakuovať ďalšie dediny, v ohrození je ich asi desiatka

 Webnoviny   8. august 2021  67
Pre požiare na Sibíri musia evakuovať ďalšie dediny, v ohrození je ich asi desiatka

8.8.2021 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady začali s evakuáciou dvoch obcí na východnej Sibíri, kde v nedeľu lokalizovali 155 aktívnych lesných požiarov. Podľa miestnej pracovnej skupiny pre krízové situácie požiare v Jakutskej republike ohrozujú asi desiatku obcí.

Do boja s prírodným živlom úrady nasadili zhruba 3 600 ľudí. V jednej z postihnutých obcí, kde plamene v sobotu zničili vyše 30 domov, úrady evakuovali približne 400 obyvateľov.

V Rusku v posledných rokoch zaznamenali rekordne vysoké teploty a mnohí vedci to považujú za výsledok klimatickej zmeny. Podľa expertov však situáciu v krajine zhoršilo aj rozhodnutie z roku 2007 zrušiť federálnu leteckú sieť, ktorej úlohou bolo vyhľadávať lesné požiare a hasiť ich.

Majetok tejto siete sa presunul na miestne úrady. Tento veľmi kritizovaný krok však viedol k rýchlemu zmenšeniu leteckej siete zameranej proti lesným požiarom.

Viac k témam: klimatická zmena, lesné požiare, Sibír, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre požiare na Sibíri musia evakuovať ďalšie dediny, v ohrození je ich asi desiatka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.