Streda, 17. august 2022
Jasno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Pre požiar šíriaci sa blízko Yosemitského národného parku vyhlásil guvernér Kalifornie stav núdze

 Webnoviny  24. júl 2022  28
Pre požiar šíriaci sa blízko Yosemitského národného parku vyhlásil guvernér Kalifornie stav núdze

24.7.2022 (Webnoviny.sk) - Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil pre rýchlo sa šíriaci lesný požiar pri Yosemitskom národnom parku stav núdze. Ten sa týka okresu Mariposa, kde takzvaný Oak Fire vyčíňa.

Požiar vypukol v piatok popoludní pri meste Midpines a do soboty sa zväčšil na takmer 48 kilometrov štvorcových, uviedol Kalifornský úrad lesníctva a požiarnej ochrany (Cal Fire). Je tak jeden z najväčších tohtoročných lesných požiarov v Kalifornii.

Hovorca Národného lesa Sierra Daniel Patterson uviedol, že v sobotu začali platiť nariadenia o evakuácii pre viac ako 6 000 ľudí v oblasti.

Do soboty rána požiar zničil 10 obytných a obchodných budov, poškodil päť ďalších a ohrozoval 2000 ďalších stavieb. Oheň si vyžiadal aj uzavretie niekoľkých ciest či výpadok elektriny pre viac ako 2 000 domov.

S ohňom bojuje viac ako 400 hasičov za pomoci vrtuľníkov, lietadiel a buldozérov. Čelia však ťažkým podmienkam, ako horúcemu počasiu, nízkej vlhkosti a vysušenej vegetácii, ktorú spôsobilo najhoršie sucho za desaťročia, povedal Patterson.Viac k témam: Lesný požiar, Oak Fire
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre požiar šíriaci sa blízko Yosemitského národného parku vyhlásil guvernér Kalifornie stav núdze © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.