Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23 °C
Mimoriadne správy

Pozemná ofenzíva do mesta Rafah má stanovený termín, oznámil izraelský premiér Netanjahu

 Webnoviny   9. apríl 2024  112  
Pozemná ofenzíva do mesta Rafah má stanovený termín, oznámil izraelský premiér Netanjahu

9.4.2024 (SITA.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že už majú termín pre pozemnú ofenzívu do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy.

Povedal to vo videu, ktoré v pondelok zverejnil na komunikačnej platforme Telegram, daný dátum však neprezradil. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Nevyhnutnosť pre kompletné víťazstvo


Netanjahu tiež povedal, že vstup do Rafahu je nevyhnutný pre „kompletné víťazstvo“ nad militantným hnutím Hamas. Krajne pravicový minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir sa skôr počas pondelka vyjadril, že ak by Netanjahu upustil od plánov na pozemnú ofenzívu do Rafahu, mohol by stratiť podporu koalície, ktorá ho drží pri moci.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktMesto Rafah neďaleko hranice s Egyptom je útočiskom odhadom 1,5 milióna Palestínčanov, ktorí utiekli pred bojmi na severe Pásma Gazy. Medzinárodná komunita vystríha Izrael, aby tam ofenzívu nerobil a nezhoršoval už aj tak zlú humanitárnu situáciu.

Škodlivý účinok pozemnej ofenzívy


Hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller prízvukoval, že podľa Spojených štátov pozemná ofenzíva „by mala enormne škodlivý účinok na... civilistov a že by v konečnom dôsledku poškodila bezpečnosti Izraela“.

„Ešte sme ich nevideli predložiť dôveryhodný plán, ako sa vysporiadať s 1,4 miliónom civilistov, ktorí sú v Rafahu, z ktorých niektorí sa sťahovali viac ako raz, niektorí sa sťahovali viac ako dvakrát,“ vyjadril sa a dodal, že Washington bude viesť s izraelskými predstaviteľmi v najbližších dňoch a týždňoch rozhovory o potenciálnej operácii v Rafahu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, ofenzíva, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Pozemná ofenzíva do mesta Rafah má stanovený termín, oznámil izraelský premiér Netanjahu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.