Štvrtok, 1. december 2022
Slnečno  0,3 °C
Mimoriadne správy

Portugalsko trápia masívne lesné požiare, v akcii je viac ako 3-tisíc hasičov (foto+video)

 Webnoviny  14. júl 2022  103
Portugalsko trápia masívne lesné požiare, v akcii je viac ako 3-tisíc hasičov (foto+video)

14.7.2022 (Webnoviny.sk) - Viac ako 3-tisíc hasičov v Portugalsku bojuje s viacerými lesnými požiarmi. Pri hasení pomáhajú i obyvatelia ohrozených dedín, ktorí sa zúfalo snažia zachrániť svoje domovy pred plameňmi.

Dôvodom sú vysoké teploty


Portugalsko vo štvrtok zasiahli extrémne vysoké teploty, ktoré by mohli dosiahnuť až 44 stupňov Celzia. V kombinácii so suchom sa rozhorelo viacero požiarov.

Nad západným okrajom Pyrenejského polostrova sa naďalej drží masa horúceho a suchého vzduchu z Afriky. V júni bolo 96 percent územia Portugalska klasifikovaných ako oblasti s „extrémnym“ alebo „silným“ suchom.

Stav pohotovosti sa predĺži


Portugalský premiér António Costa vo štvrtok uviedol, že vzhľadom na predpoveď počasia na najbližšie dni a pokračujúce neobvyklé vysoké teploty jeho vláda plánuje predĺžiť stav pohotovosti do nedele. Dodal, že hasiči museli v stredu zasiahnuť pri 200 rôznych požiaroch.

S požiarmi bojujú hasiči i v ďalších juhoeurópskych krajinách - Španielsku, Francúzsku či Chorvátsku.Viac k témam: Extrémne horúčavy, Lesné požiare, Lesný požiar v Portugalsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Portugalsko trápia masívne lesné požiare, v akcii je viac ako 3-tisíc hasičov (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.