Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Popol zo sopky Cumbre Vieja odstavil letisko na ostrove La Palma, láva už pokrýva viac než 180 hektárov

 Webnoviny  25. september 2021  154
Popol zo sopky Cumbre Vieja odstavil letisko na ostrove La Palma, láva už pokrýva viac než 180 hektárov

25.9.2021 (Webnoviny.sk) - Prevádzka letiska na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku v sobotu pozastavili pre sopečný popol z prebudeného vulkánu Cumbre Vieja.

Ako na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol prevádzkovateľ letiska, doprava bola zastavená z dôvodu nahromadeného popola v ovzduší. Dodal, že ostatné letiská na Kanárskych ostrovoch fungujú bez obmedzení.

Popol stúpa do niekoľkých kilometrov


Popol zo sopky stúpa do výšky niekoľkých kilometrov. Erupcie spomenutej sopky trvajú od minulej nedele, pričom podľa expertov by mohli trvať až 84 dní.

Pri stanovení tejto prognózy vychádzali z dĺžky predchádzajúcich erupcií na Kanárskych ostrovoch.

Láva zničila stovky budov


Na západnej strane ostrova La Palma, ktorý je domovom pre 85-tisíc ľudí, láva zničila takmer 400 budov, vrátane obytných domov.

Láva už pokryla plochu o rozlohe viac ako 180 hektárov a zablokovala minimálne 14 kilometrov ciest. Evakuovať museli približne 7-tisíc ľudí. Doteraz si erupcie sopky podľa úradov nevyžiadali žiadne obete.

Viac k témam: La Palma, sopka Cumbre Vieja, výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk - Popol zo sopky Cumbre Vieja odstavil letisko na ostrove La Palma, láva už pokrýva viac než 180 hektárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.