Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  21,1 °C
Mimoriadne správy

Popol z prebudenej sopky Popocatépetl dočasne vyradil z prevádzky letiská v Mexico City

 Webnoviny  21. máj 2023  71  
Popol z prebudenej sopky Popocatépetl dočasne vyradil z prevádzky letiská v Mexico City

21.5.2023 (SITA.sk) - Dve hlavné letiská v Mexico City v sobotu dočasne zastavili prevádzku v dôsledku popola z tento týždeň prebudenej sopky Popocatépetl, ktorá sa nachádza asi 70 kilometrov juhovýchodne od mexického hlavného mesta.

Mestské Medzinárodné letisko Benita Juáreza prerušilo činnosť približne na päť a pol hodiny. Prevádzku obnovili po odstránení sopečného popola, kontrole pristávacích dráh a overení priaznivých poveternostných podmienok.

Nové Medzinárodné letisko Felipeho Ángelesa, ktoré sa nachádza severne od Mexico City a prevádzkuje ho armáda, zastavilo prevádzku zhruba na päť hodín.

Sopečný popol je obzvlášť nebezpečný pre letectvo, a to nielen preto, že znižuje viditeľnosť, ale aj preto, že znamená nebezpečenstvo pre motory lietadiel. Môže taktiež poškodiť krídla a trupy lietadiel.


Popocatépetl vysoká 5 426 metrov je druhou najvyššou sopkou Mexika po vulkáne Citlaltépetl.

Odkedy sa sopka známa aj ako „El Popo“ v roku 1994 prebudila z dlhého spánku, vytrvalo už takmer 30 rokov chrlí toxické výpary, popol a kusy žeravého kameňa. V okruhu 100 kilometrov okolo nej žije približne 25 miliónov ľudí.

Okolo vrcholu sopky sa nachádza šesť kamier, termovízne zariadenie a 12 seizmologických monitorovacích staníc, ktoré nepretržite fungujú 24 hodín denne a hlásia informácie do hlavného centra v Mexico City, ktoré tak môže vydať varovanie pred prípadným nebezpečenstvom.Viac k témam: Sopka Popocatépetl
Zdroj: SITA.sk - Popol z prebudenej sopky Popocatépetl dočasne vyradil z prevádzky letiská v Mexico City © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.