Štvrtok, 23. júl 2026
Mimoriadne správy
- Útok nožom v Nemecku neprežil zamestnanec banky, páchateľa po rukojemníckej dráme zadržali
- Odvolaný ukrajinský minister obrany odmietol Zelenského ponuky, žiada návrat do funkcie
- Trump pohrozil Iránu tvrdou vojenskou odvetou za ďalšie útoky Húsíov na lode
- Zlatník zastrelil dvoch lupičov a skončil vo väzení. Prípad zjednotil taliansku krajnú pravicu
- Top foto dňa (23. júl 2026): Počasie vo svete, skládka v pásme Gazy a predpremiéra Comic-Con International
Poltonová Egypťanka po 25 rokoch vyšla z domu, pri operácii jej odobrali 100 kilogramov
Webnoviny 9. marec 2017 822
BOMBAJ 9. marca (WebNoviny.sk) - Egypťanka, ktorá bola ešte v januári s váhou 500 kilogramov údajne najťažšou ženou na svete, podstúpila v indickom Bombaji operáciu zameranú na zníženie nadmernej telesnej hmotnosti. Informoval o tom dnes portál britskej spravodajskej stanice BBC.
Hovorca nemocnice Saifee Hospital v Bombaji povedal, že Imán Ahmad Abdal Attíovej (36) ubudlo z hmotnosti od jej januárového príchodu do Indie 100 kilogramov.
Bariatrická operácia ako posledná možnosť
"Snažíme sa ju dostať do dostatočne dobrej kondície, aby mohla čo najskôr odletieť naspäť do Egypta," uviedla nemocnica vo vyhlásení. Jej rodina už skôr priznala, že Imán nevyšla z domu 25 rokov, kým neodcestovala charterovým lietadlom do Indie na spomínanú operáciu.
Hovorca nemocnice pre BBC povedal, že je dobrá šanca, že Egypťanke sa v nasledujúcich mesiacoch bude hmotnosť ďalej znižovať. Operáciu vykonal tím lekárov pod vedením bariatrického chirurga Dr. Muffazala Lakdawalu.
Bariatrická operácia (patrí sem aj bandáž žalúdka), teda zákrok zameraný na zníženie telesnej hmotnosti, sa využíva až ako posledná možnosť na liečbu ľudí, ktorí sú nebezpečne obézni a majú nadmerné množstvo telesného tuku. To znamená, že majú index telesnej hmotnosti (BMI) 40 a viac, alebo 35 plus zdravotné ťažkosti spôsobené obezitou.
V 11 rokoch prudko pribrala
Rodina Attíovej uviedla, že Imán vážila po narodení päť kilogramov a diagnostikovali jej elefantiázu. Pri tejto chorobe sa zväčšia telesné časti do veľkých rozmerov, čo spôsobuje parazitická infekcia. Keď mala Attíová 11 rokov, jej hmotnosť sa prudko zvýšila a navyše utrpela aj mozgovú porážku, po ktorej ostala pripútaná na lôžko. Doma v Egypte sa o ňu stará matka a sestra.
Dr. Lakdawala vlani v decembri pre stanicu BBC povedal, že podľa jeho presvedčenia Attíová nemá elefantiázu, ale trpí lymfedémom - ochorením vyvolaným zlým fungovaním lymfatického systému - súvisiacim s obezitou, a ten spôsobuje gigantické opuchy nôh.
Viac k témam: India, obezita, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Poltonová Egypťanka po 25 rokoch vyšla z domu, pri operácii jej odobrali 100 kilogramov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Assange pokračuje v zverejňovaní dokumentov, WikiLeaks priblíži hackerské praktiky CIANasledujúci článok
Rakúska polícia zadržala dvoch Slovákov, údajnými krádežami narobili škody
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Na pomoc ľuďom po zemetrasení vo Venezuele vyzbierali Slováci už viac ako stotisíc eur
Leto vo Vysokých Tatrách naberá na obrátkach a jedna z najočakávanejších kultúrnych udalostí tohto roka sa blíži – FOTO