Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Poľský Senát zmietol zo stola kontroverzný návrh mediálneho zákona

 Webnoviny   9. september 2021  165
Poľský Senát zmietol zo stola kontroverzný návrh mediálneho zákona

9.9.2021 (Webnoviny.sk) - Poľský Senát vo štvrtok odmietol kontroverzný návrh mediálneho zákona, ktorý podľa kritikov ohrozuje slobodu tlače. V 100-člennej hornej komore hlasovalo proti návrhu 53 senátorov, 37 bolo za a traja sa zdržali.

Senát však nemá právomoc legislatívu úplne zablokovať, keďže sa aj v prípade zamietnutia môže vrátiť do dolnej parlamentnej komory na opätovné schválenie. V takomto prípade by zákon dostal na podpis prezident Andrzej Duda. Ten je síce spojencom pravicovej vládnej koalície, vyhlásil však, že normu v existujúcej podobe nepodpíše.

Zákon má brániť neeurópskym vlastníkom držať kontrolné podiely v poľských mediálnych spoločnostiach. Legislatíva by v prípade nadobudnutia účinnosti prinútila americkú spoločnosť Discovery Inc. predať svoj podiel v najväčšej poľskej súkromnej televíznej sieti TVN.

Návrh je považovaný za veľký útok na slobodu médií v Poľsku, ktoré je už terčom kritiky pre zmenšovanie nezávislosti súdov.

Viac k témam: kontroverzný zákon, médiá, návrh zákona, Senát
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský Senát zmietol zo stola kontroverzný návrh mediálneho zákona © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.