Piatok, 5. jún 2020
Oblačno  11,1 °C
Mimoriadne správy

Poľsko si pripomína 10. výročie tragédie, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski

 Webnoviny  10. apríl 2020  47
Poľsko si pripomína 10. výročie tragédie, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski

10.4.2020 (Webnoviny.sk) - Poľsko si v piatok pripomína desiate výročie havárie vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku, pri ktorej zomrel prezident Lech Kaczynski a 95 ďalších osôb. Poľská vláda pri tejto príležitosti vyzvala Rusko, aby vrátilo vrak lietadla.

Rusku poslali nótu


Poľské ministerstvo zahraničia poslalo ruskému veľvyslanectvu diplomatickú nótu, v ktorej žiada Moskvu, aby Varšave "okamžite vydala poľský majetok".

Poľsko adresovalo podobné výzvy Rusku až aj v minulosti, Moskva však odpovedala, že si necháva vrak Tupoleva z dôvodu pokračujúceho vyšetrovania.

Úctu obetiam pri pamätníku vo Varšave vzdal v piatok presne v čase pádu lietadla o 08:41 exprezidentov brat a dvojča Jaroslaw Kaczynski, premiér Mateusz Morawiecki a mnohí ďalší vysokí štátni a stranícki predstavitelia.

Hustá hmla pri letisku


Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia masakry 22-tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Vládne lietadlo sa zrútilo v hustej hmle pri smolenskom letisku.

Nešťastie 10. apríla 2010 neprežil nikto z cestujúcich, medzi nimi vtedajší prezident Lech Kaczynski, prvá dáma a mnohí politickí a vojenskí predstavitelia krajiny.

Viac k témam: pád lietadla, Smolensk
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko si pripomína 10. výročie tragédie, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.