Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  11,6 °C
Mimoriadne správy

Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad

 Webnoviny  10. apríl 2022  72
Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad

10.4.2022 (Webnoviny.sk) - Niektoré poľské mestá si v nedeľu ráno pripomenuli výročie havárie vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku v roku 2010 rozozvučaním sirén.

Urobili tak aj napriek rozsiahlym protestom, že ich zvuk by mohol vyvolať zbytočnú traumu tisíckam ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou.

Sirény zazneli skoro ráno


Sirény, ktoré mali pridať na význame a pietnom charaktere smutného výročia, sa rozozvučali o 6:41, presne v tom istom čase, keď lietadlo s prezidentom Lechom Kaczyńskim, jeho manželkou a ďalšími 94 osobami havaroval.

Vo Varšave a ďalších mestách naprieč krajinou predstavitelia pokladali vence a kvety na pamätníky obetiam tragédie.

V centre hlavného mesta si obete pripomenul líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński, brat-dvojča zosnulého prezidenta, a ďalší predstavitelia strany, ktorú spoluzaložil.

Utečencom poslali textové správy


V súvislosti so spustením sirén úrady poslali varovné textové správy na mobily utečencov z Ukrajiny aj vydali verejné varovania, že sirény nebudú znamenať hrozbu.

Mnohí Poliaci však podľa agentúry AP sirény považovali za zlý nápad. „Toto je systém pre varovanie a poplach, nie pre oslavy. Nepotrebujeme sirény, aby sme si pripomenuli, uctili obete havárie,“ vyjadril sa napríklad vyslúžený hasič Adam Glogowski.

Viac k témam: pád poľského vládneho špeciálu pri Smolensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko si pripomenulo tragédiu, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński, sirény však boli zlý nápad © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.