Štvrtok, 21. január 2021
Zamračené  1,8 °C
Mimoriadne správy

Poľsko s Litvou sa stali terčmi rozsiahleho kybernetického útoku, podozrievajú Rusko

 Webnoviny  15. december 2020  55
Poľsko s Litvou sa stali terčmi rozsiahleho kybernetického útoku, podozrievajú Rusko

15.12.2020 (Webnoviny.sk) - Poľsko a Litva sa stali terčmi kybernetického dezinformačného útoku, ktorý sa podľa všetkého zameriava na oslabenie vzťahov medzi krajinami. Informuje o tom agentúra AP.

Súčasťou útoku bolo zverejnenie falošnej tlačovej správy od litovskej pohraničnej stráže, ktorá tvrdila, že prichytili poľského diplomata, ako do Litvy pašuje narkotiká, zbrane, výbušniny a extrémistický materiál, uviedol šéf poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn.

Vinníkom môže byť Rusko


Tiež k nemu patrí falošné konto na sociálnej sieti Facebook, ktoré predstieralo, že patrí regionálnemu poľskému predstaviteľovi a šírilo "spravodajstvo" v poľštine, vysvetlil v stanovisku.

"Spôsob vykonania útoku, skutočnosť, že sa zameriaval na vzťahy medzi Poľskom a Litvou, a skutočnosť, že to bola ďalšia kybernetická kampaň tohto druhu, umožňujú dospieť k záveru, že vinníkom môže byť Rusko," uviedol Zaryn.

Komplexný útok


Litovské ministerstvo zahraničia uviedlo, že spolupracuje s ďalšími inštitúciami v krajine a určili, že je to "komplexný kybernetický útok".

Ako dodalo, zaznamenali "nárast kyberneticko-informačných útokov zameraných na narušenie priateľských vzťahov medzi Litvou a Poľskom a na vyvolanie nezhôd".

Viac k témam: dezinformácie, kybernetický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko s Litvou sa stali terčmi rozsiahleho kybernetického útoku, podozrievajú Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.