Streda, 20. január 2021
Oblačno  1 °C
Mimoriadne správy

Poľsko a Maďarsko blokujú sedemročný rozpočet aj fond obnovy, hrozí rozpočtové provizórium

 Webnoviny  16. november 2020  82
Poľsko a Maďarsko blokujú sedemročný rozpočet aj fond obnovy, hrozí rozpočtové provizórium

16.11.2020 (Webnoviny.sk) - Poľsko a Maďarsko v pondelok zablokovali prijatie rozpočtu EÚ na najbližšie sedemročné obdobie. Oba štáty nesúhlasia s požiadavkou, aby bolo vyplácanie peňazí z európskych fondov viazané na dodržiavanie zásad právneho štátu.Pre schválenie je potrebný jednomyseľný súhlas vyslancov všetkých 27 členských štátov. Varšava a Budapešť rovnako vetovali aj európsky plán obnovy po koronavírusovej kríze v objeme 1,8 bilióna eur. Správu, že vyslanci Poľska a Maďarska pri EÚ zablokovali hlasovanie, potvrdilo úradujúce nemecké predsedníctvo EÚ, informuje portál bbc.com.

Viac o téme: Koronavírus


Bez dohody na sedemročnom rámcovom pláne hrozí, že EÚ začne od budúceho roka fungovať v rozpočtovom provizóriu. Pandémiou najviac postihnuté krajiny ako Taliansko a Španielsko, ktoré čakajú na pomoc z fondu obnovy, ju zase nemusia dostať.

Viac k témam: fondy, hlasovanie, koronakríza, Koronavírus, Pandémia, Plán obnovy, rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko a Maďarsko blokujú sedemročný rozpočet aj fond obnovy, hrozí rozpočtové provizórium © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.