Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Poľskí baníci sa zišli pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie, protestovali proti uzavretiu bane Turów

 Webnoviny  22. október 2021  72
Poľskí baníci sa zišli pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie, protestovali proti uzavretiu bane Turów

22.10.2021 (Webnoviny.sk) - Zhruba dvetisíc poľských baníkov sa v piatok zišlo pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie (ECJ) na demonštrácii proti jeho rozhodnutiu o uzavretí jednej z hlavných uhoľných baní v Poľsku.

Baníci oblečení v žltých vestách s nápisom „ruky preč od Turówa“ mávali zástavami odborového zväzu Solidarita a kričali, že rozhodnutie súdu je neoprávnené a ohrozuje energetickú bezpečnosť Poľska.

Súd reagoval na žalobu Česka


Demonštranti skandujúci heslo „Turów si nedáme“ na súde zanechali protestný list a následne sa vydali na pochod k českej ambasáde, aby vyjadrili protest proti úlohe, ktorú v kauze zohráva Praha.

„Uzavretie bane by znamenalo veľký nedostatok energie a kataklizmu v poľskej energetickej sústave,“ uviedol pre agentúru AP Jaroslaw Grzesik, šéf odborovej organizácie Solidarita pre baníctvo.

ECJ v máji nariadil Poľsku okamžité zastavenie ťažby hnedého uhlia v bani Turów na hraniciach s Českom a Nemeckom i susednej elektrárne vyrábajúcej asi 7 % poľskej energie.

Súd reagoval na žalobu Českej republiky, ktorá argumentuje, že táto baňa odvádza vodu z obývaných oblastí a má ďalšie negatívne dopady na tamojších obyvateľov.

Poľsko má zaplatiť denné penále


Česi sa tiež obávajú, že plánované rozšírenie ťažby uhlia v Turówe pripraví o vodu obyvateľov obcí na ich strane hranice.

V septembri ECJ rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože ťažbu nezastavilo. Rokovania o urovnaní sporu medzi Českom a Poľskom zatiaľ nepriniesli riešenie.

Čierne uhlie sa podieľa na výrobe 48 % poľskej energie, kým lignit má pri jej produkcii iba 17-percentné zastúpenie. Asi 25 % energie v Poľsku pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Viac k témam: baňa Turów, Baníci, Protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľskí baníci sa zišli pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie, protestovali proti uzavretiu bane Turów © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.