Pondelok, 24. január 2022
Slnečno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Poľské ženy nesmú byť redukované na inkubátory, europarlament odsúdil prísny interrupčný zákon

 Webnoviny  11. november 2021  128
Poľské ženy nesmú byť redukované na inkubátory, europarlament odsúdil prísny interrupčný zákon

11.11.2021 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok odsúdil poľský zákon, ktorý takmer úplne zakazuje interrupcie, a vyzval poľskú vládu, aby zabezpečila, aby už neviedol k úmrtiam tehotných žien.

Odsúdenie nasledovalo po správach o tom, že 30-ročná žena v 22. týždni tehotenstva zomrela na septický šok po tom, ako jej lekári včas nevykonali interrupciu, pretože čakali, kým plodu prestane biť srdce.

Zneužívanie situácie


Rezolúcia, ktorú parlament 27-členného bloku schválil v pomere 373 hlasov za, 124 proti a 55 poslancov sa zdržalo, má tiež zdôrazniť solidaritu s poľskými ženami a tými, ktorí im napriek reštrikciám stále pomáhajú dostať sa k bezpečným interrupciám.

Aktivisti bojujúci za reprodukčné práva označujú ženu za prvú obeť prísneho interrupčného zákona v Poľsku, zatiaľ čo jeho obhajcovia tvrdia, že nie je isté, či k úmrtiu viedlo rozhodnutie lekárov a ženskoprávnych aktivistov obviňujú zo zneužívania situácie.

Nočná mora


„EÚ nesmie byť ďalej ľahostajná k tejto nočnej more. Poľské ženy nesmú byť redukované na nahraditeľné inkubátory,“ reagoval poľský europoslanec Robert Biedroń, ktorý je v EP členom Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) dôrazne podporujúcej rezolúciu.

„Sú európskymi občiankami, ktorých práva je potrebné chrániť, a to najmä v prípade, že útok prichádza zo strany ich vlastnej vlády,“ skonštatoval Biedroń.

Viac k témam: interrupcie, Potrat, Umelé prerušenie tehotenstva
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľské ženy nesmú byť redukované na inkubátory, europarlament odsúdil prísny interrupčný zákon © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.