Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,8 °C
Mimoriadne správy

Poľská vládna strana sa obáva ďalších nepokojov, väzenie pre interrupcie zásadne odmietla

 Webnoviny   2. december 2021  42
Poľská vládna strana sa obáva ďalších nepokojov, väzenie pre interrupcie zásadne odmietla

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - Poľská vládna strana odmietla legislatívny návrh, ktorý by interrupcie postavil mimo zákona ako vraždu. Počas stredajšej parlamentnej debaty návrh označila za extrémny a „neprijateľný“, pričom by podľa nej mohol viesť k spoločenským nepokojom.

Negatívny postoj Práva a spravodlivosti (PiS) v počiatočnom štádiu naznačuje, že ho s najväčšou pravdepodobnosťou počas štvrtkového hlasovania odmietnu a nikdy sa nestane zákonom. Návrh odmietli mnohé ďalšie politické sily a viaceré ho nazvali hanebným.

Návrh považujú za extrémny


Súčasný návrh z dielne antiinterrupčnej skupiny Nadácia Pro-Právo na život počíta s trestami odňatia slobody na 5 až 25 rokov, v niektorých prípadoch dokonca až s doživotím, za podstúpenie umelého prerušenia tehotenstva alebo pomoc žene absolvovať tento zákrok.

Poslankyňa Anita Czerwinska z PiS uviedla, že jej strana chcela zamietnuť návrh hneď na začiatku, keďže ho považuje za neprijateľný a pravdepodobne by spôsobil nepokoje. „Toto je jednoduchá sabotáž ochrany života, pretože neochraňujete život ohrozovaním žien,“ povedala politička s tým, že navrhovatelia predstavujú extrém.

Za interrupciami cestujú do zahraničia


Kritický názor z radov PiS je pozoruhodný, najmä preto, že minulý rok Poľsko sprísnilo interrupčný zákon, čo viedlo k masívnym pouličným protestom. Pred vlaňajším sprísnením zákona mohli ženy v Poľsku podstúpiť interrupciu v prípadoch, ak bolo tehotenstvo výsledkom zločinu, ako napríklad znásilnenia, v prípade ohrozenia života matky alebo vážnych deformácií plodu.

Ústavný súd však minulý rok v októbri rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vrodené chyby plodu nie je v súlade s ústavou. Poľky tak cestujú za interrupciami do zahraničia alebo si objednávajú interrupčné tabletky poštou. Aj v čase stredajšej parlamentnej debaty sa konali protesty vo Varšave a ďalších mestách.

Viac k témam: interrupcie, Návrh zákona, zákaz interrupcií
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľská vládna strana sa obáva ďalších nepokojov, väzenie pre interrupcie zásadne odmietla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.