Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Polícia v Poľsku odohnala aktivistov blokujúcich ústavný súd, rozhodnúť má o nadradenosti ústavy nad právom Európskej únie

 Webnoviny  30. august 2021  78
Polícia v Poľsku odohnala aktivistov blokujúcich ústavný súd, rozhodnúť má o nadradenosti ústavy nad právom Európskej únie

30.8.2021 (Webnoviny.sk) - Skupina prodemokratických aktivistov v pondelok blokovala poľský ústavný súd, ktorý by mal v utorok rozhodnúť o nadradenosti poľskej ústavy nad právom Európskej únie (EÚ).

Na dvere chceli priklincovať laty


Niektorí stáli pred budovou s veľkým transparentom „Občianske zavretie bývalého ústavného tribunálu“. Menšia skupina sa dostala aj k hlavnému vchodu súdu a chcela na dvere priklincovať laty, aby boli zatvorené, to sa jej však nepodarilo. Aktivistov odtiahla polícia, zatiaľ čo ďalší kričali „Toto nie je súd“.

Ústavný súd by mal v utorok zasadnúť a rozhodnúť o tom, či je poľská ústava nadradená nad právom EÚ. Premiér Mateusz Morawiecki požiadal súd, aby o tom rozhodol v rámci väčšieho konfliktu, ktorý má Poľsko s EÚ pre jeho systémové zmeny v súdnictve. Tie EÚ považuje za porušenie demokratických noriem. Rozhodnutie sa očakávalo už v apríli, ale odložili ho na neskôr.

Odklon od západných noriem?


Aktivisti nepovažujú ústavný súd za legitímny, z časti aj preto, že vládna strana krátko po prevzatí moci v roku 2015 menovala troch sudcov, spôsobom, ktorý bol na základe poľského práva nelegálny.

Teraz sa obávajú, že ak súd rozhodne, že poľské právo je nadradené nad európskym, bude to znamenať ďalší odklon od západných noriem. Mnohí aktivisti v súčasnosti veria tomu, že len EÚ dokáže zastaviť narušenie noriem demokracie. Niektorí vyjadrili obavy z toho, že Poľsko sleduje cestu autoritárskeho Ruska.

Viac k témam: aktivisti, súdnictvo, ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia v Poľsku odohnala aktivistov blokujúcich ústavný súd, rozhodnúť má o nadradenosti ústavy nad právom Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.