Utorok, 28. júl 2026
Mimoriadne správy
- Hasiči dostávajú požiare v Španielsku pod kontrolu, premiér Sánchez vidí svetlo na konci tunela – FOTO
- Slovenský vrtuľník ostane vo Francúzsku bojovať proti lesným požiarom dlhšie – VIDEO
- Guterres sa pokúsi oživiť mierové rokovania, na Cypre sa stretne s oboma lídrami
- Prezident Pellegrini rokoval s čínskym prezidentom, chcú rozvíjať spoluprácu vo vede, obchode aj AI – FOTO, VIDEO
- Prečo sa s Putinom stále nedá rokovať? Ukrajinský exminister ponúkol vysvetlenie
Polícia naprieč Bieloruskom zatýkala demonštrantov, z ulíc ich nevyhnal ani silný dážď
Webnoviny 26. august 2020 718
26.8.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia v Bielorusku zatkla v utorok počas demonštrácií za rezignáciu dlhoročného autoritárskeho lídra Alexandra Lukašenka 51 ľudí.
Ministerstvo vnútra informovalo, že sa tak stalo počas protestov vo viacerých mestách. Podľa ľudskoprávnej skupiny Viasna v hlavnom meste Minsk, kde aj napriek silnému dažďu protestovali tisícky ľudí, zadržali 15 osôb.
Násilné zákroky polície
Zásah voči demonštrantom, ktorí chodia do ulíc už viac ako dva týždne, prišiel v čase, keď úrady zvyšujú tlak na opozíciu. Niekoľkých opozičných aktivistov už zatkli, ďalších predvolali na vypočúvanie a desiatkam demonštrantov tiež nariadili, aby sa dostavili na súd.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)
Masívne demonštrácie vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta. Protestujúci považujú výsledky prezidentských volieb za zmanipulované, Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 percent voličských hlasov.
Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.
Lukašenko sa odmieta poddať tlaku
Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, požiadavky demonštrantov o odstúpenie zamietol s tým, že sa nepoddá tlaku. Cez víkend sa na sociálnych sieťach rozšírilo video, ako vystupuje z vrtuľníka v nepriestrelnej veste a s kalašnikovom v rukách.
Polícia po prezidentovom rozkaze tento týždeň posilnila svoju prítomnosť v uliciach, začala uzatvárať niektoré oblasti v hlavnom meste a po dňoch nečinnosti začala zadržiavať ľudí. Zadržania však už nesprevádza dramatické násilie ako pred dvomi týždňami.
Viac k témam: demonštrácie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia naprieč Bieloruskom zatýkala demonštrantov, z ulíc ich nevyhnal ani silný dážď © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Postrelený Afroameričan už možno nikdy nebude chodiť, právnik žiada zadržanie policajtovNasledujúci článok
Rusko sa obáva, že prípad Navaľného by mohol naštrbiť jeho vzťahy so západom
Sean McCann píše vlastný športový príbeh. Brat nezvestnej Madeleine zabojuje o medailu v Glasgowe
Trnavský kraj má za sebou mimoriadne tragickú sobotu, pri dopravných nehodách zomreli dvaja ľudia – FOTO
Pri ukrajinskom útoku na Ruskom okupovanú obec zahynulo osem ľudí, tvrdí dosadený predstaviteľ Moskvy