Sobota, 6. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Policajti museli použiť vodné delá na demonštrantov, ktorí porušili nariadenia polície
Webnoviny 27. október 2018 643
BERLÍN 27. októbra (WebNoviny.sk) - Demonštranti v sobotu zablokovali železničnú trať, ktorá vedie k povrchovej uhoľnej bani Hambach na západe Nemecka. Baňa je tŕňom v oku ochrancov životného prostredia, ktorí sa pokúšajú zachrániť susediaci starobylý les, ktorý pre rozšírenie zariadenia plánujú vyrúbať. Skupina ďalších 40 demonštrantov v bani blízko Kolína nad Rýnom obsadila exkavátor, pričom ôsmi aktivisti naň vyliezli.
Aktivisti sa svojím konaním pokúsili narušiť činnosť v bani, ktorú prevádzkuje energetická spoločnosť RWE. Na proteste sa zúčastnili tisícky ľudí, ktorých polícia varovala, aby sa k bani nepribližovali. Muži zákona na demonštrantov, ktorí prešli uzavretú diaľnicu a smerovali k zariadeniu, použili vodné delá. Oddelene od aktivistov tiež protestovali zamestnanci RWE. Tí sa však dožadovali zachovania ich pracovných miest.
Pre výrub Hambachského lesa v dôsledku rozširovania bane na hnedé uhlie sa v oblasti uskutočnilo už viacero protestov. Začiatkom októbra súd v Münsteri zablokoval výrub s tým, že potrebuje čas na to, aby určil, či les potrebuje ochranu.
Ekológovia argumentujú najmä tým, že plánovaným výrubom by sa zlikvidovala miestna populácia netopierov, a tiež tým, že rozširovanie uhoľných baní je v protiklade s cieľom obmedziť emisie oxidu uhoľnatého a spomaliť tým globálne otepľovanie, ktorý deklaruje nemecká spolková vláda.
Viac k témam: nemecká polícia, protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti museli použiť vodné delá na demonštrantov, ktorí porušili nariadenia polície © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Video: V Česku sa začali veľké oslavy 100. výročia vzniku Československa
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov