Sobota, 22. január 2022
Polojasno  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Poliaci by mali dodržiavať pravidlá Európskej únie, odkazujú Nemecko a Francúzsko

 Webnoviny   9. október 2021  64
Poliaci by mali dodržiavať pravidlá Európskej únie, odkazujú Nemecko a Francúzsko

9.10.2021 (Webnoviny.sk) - Poľsko má morálny aj právny záväzok dodržiavať pravidlá Európskej únie, do ktorej vstúpilo v roku 2004. V spoločnom vyhlásení to uviedli nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a jeho francúzsky rezortný kolega Jean-Yves Le Drian.

Predstavitelia reagovali na rozhodnutie poľského ústavného súdu, ktorý vo štvrtok konštatoval, že poľská ústava je v niektorých prípadoch nadradená právu únie.

„Členstvo v EÚ je spojené s plnou a neobmedzenou oddanosťou spoločným hodnotám a pravidlám... Rešpektovať a dodržiavať ich musí každý členský štát, čo samozrejme platí aj pre Poľsko, ktoré má v rámci EÚ veľmi významné postavenie,“ uviedli ministri.

Zákony v rozpore s poľskou ústavou


Ústavný súd v Poľsku vo štvrtok rozhodol, že niektoré zákony Európskej únie, ustanovenia zmlúv o EÚ a taktiež niektoré rozsudky súdov EÚ sú v rozpore s poľskou ústavou.

Zároveň skonštatoval, že členstvo Poľska v EÚ a podpísanie zmlúv neznamená, že by súdy EÚ mali mať najvyššiu zákonnú právomoc, ani to neznamená, že Poľsko presúva svoju suverenitu na EÚ.

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyjadrila nad rozhodnutím „hlboké znepokojnie“. Prisľúbila urýchlenú analýzu pred tým, než komisia zareaguje.

Premiér sa obrátil na ústavný tribunál


Spomenutý štvrtkový verdikt poľského ústavného súdu sa zrodil po mesiacoch súdnych konaní, v ktorých zástupcovia poľskej vlády, parlamentu i prezident tvrdili, že poľská ústava má prednosť pred právom EÚ a rozhodnutia ECJ sú niekedy v rozpore s poľským právnym poriadkom.

Súd rozhodoval o tejto otázke na žiadosť poľského premiéra Mateusza Morawieckého. Ten sa na ústavný tribunál obrátil v marci po tom, čo ECJ rozhodol, že právo EÚ je nadradené poľskej ústave. Súd sa vtedy zaoberal širšími zmenami v poľskom justičnom systéme, ktoré iniciovala vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa EÚ narušujú systém demokratických kontrol a protiváh.

Poľský ústavný súd sa kauzou začal zaoberať v júli, no rozhodnutie potom niekoľkokrát odložil. Vláda PiS od prevzatia moci v roku 2015 uskutočnila viacero zmien vo fungovaní súdnictva. Reformy boli podľa nej potrebné v záujme zlepšenia efektivity súdneho systému a boja proti korupcii.

Viac k témam: dodržiavanie pravidiel
Zdroj: Webnoviny.sk - Poliaci by mali dodržiavať pravidlá Európskej únie, odkazujú Nemecko a Francúzsko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.