Sobota, 15. jún 2024
Zamračené  18,4 °C
Mimoriadne správy

Pohlavie si budú môcť zmeniť už 16-roční. Švédsko schválilo ľahšiu právnu tranzíciu

 Webnoviny  18. apríl 2024  74  
Pohlavie si budú môcť zmeniť už 16-roční. Švédsko schválilo ľahšiu právnu tranzíciu

18.4.2024 (SITA.sk) - Švédsky parlament schválil zákon, ktorý znižuje vek potrebný na zmenu pohlavia z 18 na 16 rokov. Osoby, ktoré majú menej ako 18 rokov, však stále budú potrebovať schválenie zákonným zástupcom, lekárom a švédskou Národnou radou pre zdravie a sociálnu starostlivosť.

V krajine pre odôvodnenie zmeny pohlavia už nebudú vyžadovať diagnostikovanie rodovej dysfórie, čiže psychického utrpenia osôb, ktorých rodová identita je v nesúlade s ich pohlavím. Za schválenie legislatívy v stredu po takmer šesťhodinovej debate hlasovalo 234 zákonodarcov, proti sa vyslovilo 94 poslancov.

Švédsko sa znížením vekovej hranice potrebnej na zmenu pohlavia pripojilo k viacerým krajinám s podobnou právnou úpravou, vrátane Dánska, Nórska, Fínska a Španielska.Viac k témam: LGBTQI+, Práva LGBT ľudí, Švédsky parlament, trazícia, Zahraničie, Zmena pohlavia
Zdroj: SITA.sk - Pohlavie si budú môcť zmeniť už 16-roční. Švédsko schválilo ľahšiu právnu tranzíciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.