Piatok, 22. október 2021
Slnečno  10,2 °C
Mimoriadne správy

Podvodníci falšujú vakcíny proti koronavírusu, Rada Európy vydala odporúčania

 Webnoviny  27. apríl 2021  115
Podvodníci falšujú vakcíny proti koronavírusu, Rada Európy vydala odporúčania

27.4.2021 (Webnoviny.sk) - Rada Európy v súvislosti s nárastom prípadov falšovania vakcín proti koronavírusu a iných nelegálnych aktivít týkajúcich sa pandémie ochorenia COVID-19 vydala nové odporúčania vládam na základe Dohovoru o liekovej kriminalite. Informovala o tom Rada Európy.

Viacero pochybných aktivít


Jej výbor vo vzťahu k dohovoru navrhuje preventívne opatrenia v spolupráci s príslušnými odvetviami na posilnenie dodávateľského reťazca, zabezpečenie pravosti vakcín a zlepšenie opatrení na zneškodňovanie odpadu z vakcín proti koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus


Výbor tiež zdôrazňuje význam školení príslušných štátnych úradníkov, ako napríklad colníkov, policajtov či sudcov, ako aj význam zvyšovania povedomia verejnosti.

V doterajšom priebehu pandémie nastalo viacero pochybných aktivít v súvislosti s očkovacími látkami. Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer minulý týždeň uviedla, že identifikovala falošné verzie svojej vakcíny v Mexiku a Poľsku.

Špeciálne akcie predajcov


Na nelegálnom kybernetickom trhu, takzvanom darknete, zasa v marci zaznamenali viac ako 1200 účtov ponúkajúcich falošné vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Ich predajcovia pochádzajú zväčša zo Spojených štátov amerických (USA), Ruska, ale aj európskych krajín ako Španielsko, Nemecko či Francúzsko.

Okrem toho sa objavili aj webové stránky, ktoré ponúkajú možnosť vytvoriť autenticky vyzerajúce negatívne výsledky testov. Dokumenty sú profesionálne vyrobené, vygenerovanie by nemalo trvať viac ako 30 minút a cena jedného je 25 amerických dolárov.

Predajcovia dokonca ponuky dopĺňajú aj o špeciálne akcie. Na jednom z fór boli v ponuke falošné výsledky testov, ktoré kupujúci získa do 24 hodín. V prípade, ak sa zákazník rozhodne kúpiť dva, tretí dostane zdarma.

Viac k témam: falošné vakcíny, podvod, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - Podvodníci falšujú vakcíny proti koronavírusu, Rada Európy vydala odporúčania © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.