Sobota, 10. december 2022
Mierne sneženie  1,5 °C
Mimoriadne správy

Počet obetí po páde ľadovca na hore Marmolada stúpol na 10, stále však neidentifikovali všetkých

 Webnoviny   8. júl 2022  102
Počet obetí po páde ľadovca na hore Marmolada stúpol na 10, stále však neidentifikovali všetkých

8.7.2022 (Webnoviny.sk) - Počet obetí nedeľného kolapsu ľadovca v Taliansku stúpol na desať. Pátracie tímy oznámili, že po smrtiacej lavíne, ktorú vyvolal pád kusu topiaceho sa ľadovca, hľadajú ešte jedného turistu. Doteraz bolo identifikovaných iba šesť z desiatich tiel vrátane dvoch českých občanov.

Ľadovec na hore Marmolada v talianskych Alpách sa v ostatných desaťročiach rýchlo topí a veľká časť jeho objemu sa už stratila. Odborníci z talianskeho štátneho výskumného centra odhadli, že o 25 až 30 rokov už zrejme nebude existovať.

Pravdepodobnou príčinou kolapsu ľadovca je vlna horúčav, ktorá už v máji zachvátila Taliansko a priniesla so sebou na začiatok leta mimoriadne vysoké teploty aj vo zvyčajne chladnejších Alpách.

Viac k témam: Marmolada, Pád lavíny
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí po páde ľadovca na hore Marmolada stúpol na 10, stále však neidentifikovali všetkých © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.