Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Po škandále s prezidentskou milosťou v prípade zneužívania detí vyšlo v Budapešti do ulíc najmenej desaťtisíc ľudí

 Webnoviny  17. február 2024  122  
Po škandále s prezidentskou milosťou v prípade zneužívania detí vyšlo v Budapešti do ulíc najmenej desaťtisíc ľudí

17.2.2024 (SITA.sk) - Niektoré z najznámejších online osobností Maďarska viedli v piatok v Budapešti dav najmenej 10-tisíc demonštrantov, ktorí vyzývali na zmeny v politickej kultúre krajiny.

Protest sa uskutočnil v reakcii na nedávnu rezignáciu konzervatívnej prezidentky Katalin Novákovej v dôsledku milosti, ktorú vydala v prípade sexuálneho zneužívania detí.

Nebudú viac mlčať


Demonštranti zaplnili rozľahlé Námestie hrdinov v maďarskej metropole a vyzývali na skutočné reformy maďarského systému ochrany detí a na transformáciu systému vládnutia premiéra Viktora Orbána.

„Neviem presne, čo na konci dňa dosiahneme,“ povedal Zsolt Osváth, populárny tvorca online obsahu, ktorý pomáhal s organizáciou demonštrácie. „Je však isté, že už nebudeme viac mlčať a že sme museli vystúpiť z komfortnej zóny za našimi počítačovými obrazovkami.“

Protest sa uskutočnil v čase bezprecedentného politického škandálu, ktorý otriasol vládou premiéra Orbána, zarytého nacionalistu, ktorý od roku 2010 dominuje maďarskému verejnému životu.

Trhliny vo Fidesze


Prezidentka Nováková, ktorá patrí k spojencom Orbána, odstúpila minulý týždeň po tom, čo vyšlo najavo, že udelila prezidentskú milosť mužovi, ktorý bol uväznený za zakrývanie série sexuálneho zneužívania detí riaditeľom štátneho sirotinca.

Milosť šokovala maďarskú spoločnosť a otvorila trhliny v Orbánovej strane Fidesz, ktorá v krajine vládne ústavnou väčšinou už takmer 14 rokov.

Viac k témam: Demonštrácia, Protest, Sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: SITA.sk - Po škandále s prezidentskou milosťou v prípade zneužívania detí vyšlo v Budapešti do ulíc najmenej desaťtisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.