Štvrtok, 24. september 2020
Prevažne slnečno  20,2 °C
Mimoriadne správy

Po Minsku pochodovali stovky žien s kvetmi, vyjadrili tak podporu zraneným demonštrantom (foto)

 Webnoviny  12. august 2020  73
Po Minsku pochodovali stovky žien s kvetmi, vyjadrili tak podporu zraneným demonštrantom (foto)

12.8.2020 (Webnoviny.sk) - V bieloruskom hlavnom meste sa v stredu zhromaždilo takmer 200 žien, aby vyjadrili podporu zraneným demonštrantom. Mladé ženy s kvetmi sa pochytali za ruky a vytvorili dlhý rad pri trhovisku v centre Minska.

Po chvíli sa vydali na pochod ulicami mesta skandujúc "Hanba" a odsudzujúc policajné násilie proti účastníkom protestov, počas ktorých zadržali už najmenej šesťtisíc ľudí.

Podobné zhromaždenia žien podľa agentúry AP hlásili aj z iných častí Minska a tiež ďalších bieloruských miest.

Lukašenkove víťazstvo vyvolalo protesty


Celonárodné protesty v Bielorusku vyvolali výsledky nedeľňajších prezidentských volieb, podľa ktorých vyhral doterajší bieloruský líder Alexander Lukašenko so ziskom 80 % hlasov, čo mnohí považujú za zmanipulované.

Opozičná kandidátka Svetlana Cichanovská, ktorá počas predvolebnej kampane pritiahla davy ľudí, získala len desať percent.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Polícia vraj strieľala aj ostrými


V noci na stredu sa protesty konali v 25 bieloruských mestách. Polícia proti davom opätovne použila slzný plyn, zábleskové granáty aj gumové projektily. Najnovšie sa však údajne strieľalo aj ostrými.

V Minsku tiež zbili viacerých bieloruských aj zahraničných novinárov, pričom napadli aj štáby BBC a AP. Skupinke fotografov vrátane pracovníka agentúry AP skonfiškovali pamäťové karty, keď snímali zábery policajného zásahu.

Viac k témam: demonštrácie, policajné násilie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty, protivládne protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Po Minsku pochodovali stovky žien s kvetmi, vyjadrili tak podporu zraneným demonštrantom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.