Streda, 29. november 2023
Slnečno  -2 °C
Mimoriadne správy

Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí tajomník Guterres

 Webnoviny   6. november 2023  68  
Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí tajomník Guterres

6.11.2023 (SITA.sk) - Situácia v Pásme Gazy je „krízou ľudstva“, vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN). Palestínska enkláva sa podľa neho rýchlo „stáva cintorínom pre deti“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Množstvo zničených životov


Každý deň sú údajne zabité alebo zranené stovky dievčat a chlapcov,“ povedal António Guterres počas tlačovej konferencie. Terajší izraelsko-palestínsky konflikt podľa neho „otriasa svetom“ a „ničí mnoho nevinných životov“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Generálny tajomník zároveň znova odsúdil „ohavné teroristické činy“, ktoré spáchalo militantné hnutie Hamas, keď 7. októbra napadlo Izrael.

Nič nemôže ospravedlniť úmyselné mučenie, zabíjanie, zraňovanie a únosy civilistov. Ochrana civilistov musí byť prvoradá,“ povedal.

Nenávisť a napätie


Guterres tiež vyjadril obavy z eskalácie napätia v dôsledku vojny medzi Izraelom a Hamasom. Medzinárodná komunita by sa podľa neho mala venovať „rizikám rozšírenia konfliktu do širšieho regiónu“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Už teraz sme svedkami špirály eskalácie od Libanonu a Sýrie až po Irak a Jemen,“ dodal. Tiež vyzval na zastavenie nenávistnej rétoriky a povedal, že je hlboko znepokojený „vzostupom antisemitizmu a antimoslimskej zaslepenosti“.

Židovské a moslimské komunity v mnohých častiach sveta sú vo vysokej pohotovosti a obávajú sa o svoju osobnú bezpečnosť,“ skonštatoval. Generálny tajomník OSN zopakoval, že konflikt potrebuje dvojštátne riešenie, a vyzval na okamžité humanitárne prímerie.

Viac k témam: Generálny tajomník OSN, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Pásmo Gazy sa rýchlo stáva cintorínom pre deti, tvrdí tajomník Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.