Pondelok, 3. august 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (2. august 2026): Žatva, následky zemetrasenia, monzúnové dažde, protest žien a vlny horúčav
- Svetoznámy festival zasiahla tragédia. Po dvoch úmrtiach oznámili organizátori predčasný koniec podujatia
- Ceuta sa spamätáva z migračnej krízy. Väčšina migrantov sa vrátila, najmenej 72 ľudí neprežilo
- Rýchlo sa šíriaci lesný požiar ohrozuje americké mesto, tisíce ľudí museli evakuovať
- Požiare v Grécku sa vymkli spod kontroly. Hasiči bojujú na viacerých frontoch naraz
Parlamentné voľby v Izraeli sa skončili, podľa prieskumov budú výsledky veľmi tesné
Webnoviny 9. apríl 2019 738
JERUZALEM 9. apríla (WebNoviny.sk) - Utorňajšie izraelské parlamentné voľby sa skončili podľa prieskumov tak tesným výsledkom, že nikto zatiaľ s istotou nevie, kto v nich zvíťazil.
Výhru ohlásili obaja
Volebné víťazstvo však pre istotu už deklarovali obaja hlavní súperi, súčasný premiér Benjamin Netanjahu aj líder opozície Benny Ganc. "Vyhrali sme! Izraelská verejnosť prehovorila! Tieto voľby majú jasného víťaza a jasného porazeného," uvádza sa vo vyhlásení Gancovej strany Modrá a Biela.
O tom istom, iba v obrátenom garde, je presvedčený aj Netanjahu. "Pravicový blok pod vedením Likudu presvedčivo zvíťazil. Ďakujem izraelským občanom za to, že mi vyjadrili dôveru," vyhlásil premiér, ktorý už plánuje rovno začať s formovaním budúcej vládnej koalície.
Uvažujú aj s remízou
Podľa prieskumov viacerých agentúr pre rôzne izraelské televízie budú volebné výsledky veľmi tesné. Podľa televíznych staníc Channel 12 a Kan TV vyhrala voľby umiernená strana Modrá a Biela vedená bývalým šéfom izraelskej armády Gancom, ktorá získala v 120-člennom izraelskom Knesete 37 kresiel.
Radikálna strana Likud súčasného premiéra Netanjahua získala podľa týchto televízií 36 kresiel. Televízia Channel 10 naopak tvrdí, že podľa jej prieskumov sa voľby skončili remízou medzi Netanjahuom a Gancom.
Treba si počkať na výsledky
Ešte komplikovanejšia je situácia, keď sa vezmú do úvahy ďalšie strany, ktoré sa dostali do parlamentu, a prípadné budúce koalície. Tam Kan TV aj Channel 10 uvádzajú, že väčšinu má koalícia Likudu a jeho tradičných spojencov, zatiaľ čo Channel 12 tvrdí, že súboj medzi Netanjahuom a Gancom je aj v tomto ohľade zatiaľ absolútne vyrovnaný.
Všetky médiá sa zhodujú v tom, že bude treba počkať až na oficiálne výsledky, ktoré by mali byť k dispozícii počas noci. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej mediálnej spoločnosti BBC.
Viac k témam: parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlamentné voľby v Izraeli sa skončili, podľa prieskumov budú výsledky veľmi tesné © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Bieloruská polícia podnikla raziu v nezávislej televízii, zhabala všetky počítačeNasledujúci článok
Predseda Európskej rady Donald Tusk navrhuje ročný odklad brexitu
Päť žien, jedna vražda a príbeh, ktorý sa skladá ako šachová partia. Bludiská
Palmer sa nedostal do kádra Anglicka na MS 2026, čo ho motivovalo pracovať na sebe ešte viac
Milan Fiľo: Európa musí zrýchliť inovácie, ak chce zostať konkurencieschopná