Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa po škandále s homosexuálnymi orgiami v jeho diecéze

 Webnoviny  24. október 2023  156  
Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa po škandále s homosexuálnymi orgiami v jeho diecéze

24.10.2023 (SITA.sk) - Pápež František v utorok prijal rezignáciu poľského biskupa, ktorého diecézou otriasli správy o homosexuálnych orgiách s mužským prostitútom v kňazskom byte, ako aj o predchádzajúcich násilných incidentoch týkajúcich sa jeho duchovenstva.

Diecéza v centre pozornosti


Vatikán neuviedol dôvod, prečo sa 59-ročný biskup Grzegorz Kaszak vzdal funkcie šéfa diecézy Sosnowiec na juhozápade Poľska. Jeho diecéza sa však opäť dostala do centra pozornosti po tom, čo bol jeden z jeho kňazov vyšetrovaný za údajné organizovanie homosexuálnych orgií vo svojom byte v meste Dabrowa Gornicza, na ktorých sa zúčastnil mužský prostitút.

Poľské médiá informovali, že jeden z účastníkov večierka skolaboval po predávkovaní tabletkami na erektilnú dysfunkciu. Prokurátor uviedol, že kňaz je podozrivý z toho, že „neposkytol pomoc osobe, ktorej život bol v ohrození“, pretože sa údajne pokúsil zabrániť vstupu záchranárov do bytu.

Rýchle odvolanie Kaszaka


Nebol to prvý incident s duchovnými v tejto diecéze, ktorý sa prepieral v médiách, čo naznačuje, že škandál s orgiami bol poslednou kvapkou pre Vatikán. Pápež František neobvykle rýchlo odvolal Kaszaka po tom, čo biskup povedal, že 29. septembra ponúkol rezignáciu.

Poľskou katolíckou cirkvou už niekoľko rokov otriasajú obvinenia zo sexuálneho zneužívania maloletých s účasťou duchovenstva a iné škandály, ktoré viedli k núteným rezignáciám viacerých biskupov a pošramotili povesť cirkvi v domovine svätého Jána Pavla II.

Viac k témam: Homosexualita, Škandál
Zdroj: SITA.sk - Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa po škandále s homosexuálnymi orgiami v jeho diecéze © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.