Štvrtok, 28. október 2021
Slnečno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael zo štátneho terorizmu a vojnových zločinov

 Webnoviny  19. máj 2021  157
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael zo štátneho terorizmu a vojnových zločinov

19.5.2021 (Webnoviny.sk) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael z organizovaného štátneho terorizmu a vojnových zločinov v Pásme Gazy. V televíznom prejave, na ktorý sa odvoláva spravodajský portál BBC, líder Palestínskej samosprávy povedal, že Palestínčania nebudú váhať „v stíhaní tých, ktorí páchajú takéto trestné činy, pred medzinárodnými súdmi“.

O náletoch vopred varujú


Medzinárodný trestný súd v marci oznámil, že začína vyšetrovanie možných vojnových zločinov spáchaných Izraelom a palestínskymi skupinami počas ostatného veľkého konfliktu v Pásme Gazy v roku 2014. V spojitosti s najnovšími násilnosťami súd už vyjadril obavy.

Abbás tiež obvinil Izrael z „brutálnych útokov na civilistov a úmyselné bombardovanie domovov“. Izrael trvá na tom, že útočí len na vojenské ciele a usiluje sa predísť civilným obetiam, čo zahŕňa aj varovania obyvateľov o nadchádzajúcich náletoch.

Medzičasom izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že nie je možné určiť časový rámec dosiahnutia pokoja zbraní. „Nestojíme tu so stopkami,“ povedal zahraničným veľvyslancom. Ako tiež uviedol, Izrael sa angažuje v násilnom odradení útokov.

Najnovší konflikt Izraela a palestínskych militantov v Gaze, ktorý vypukol po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v okupovanom východnom Jeruzaleme, trvá vyše týždňa a vyžiadal si už viac ako 200 mŕtvych.

Zahraničie vyzýva na prímerie


Ostreľovanie pokračuje aj v stredu, pričom do Izraela prileteli aj rakety z Libanonu. Izraelská armáda na ne reagovala náletmi.

Násilnosti vyvolali obavy po celom svete a medzinárodné spoločenstvo apeluje na dosiahnutie prímeria. Americký prezident Joe Biden najnovšie v telefonáte s Netanjahuom vyzval na „značnú deeskaláciu“.

Vo štvrtok sa v spojitosti s konfliktom znova zíde Bezpečnostná rada OSN a v ten istý deň plánuje aj nemecký minister zahraničia pricestovať do Izraela na rokovania s Izraelčanmi aj Palestínčanmi.

Šéf nemeckej diplomacie sa vyjadril, že jeho cesta však zatiaľ nie je 100-percentne istá, pretože ešte nedokončili jej koordináciu.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.Viac k témam: izraelsko-palestínsky konflikt, Jeruzalem
Zdroj: Webnoviny.sk - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael zo štátneho terorizmu a vojnových zločinov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.