Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,2 °C
Mimoriadne správy

Palestínčania aj izraelskí Arabi vyšli do ulíc, žiadajú zastaviť agresiu Izraela v Pásme Gazy

 Webnoviny  18. máj 2021  117
Palestínčania aj izraelskí Arabi vyšli do ulíc, žiadajú zastaviť agresiu Izraela v Pásme Gazy

18.5.2021 (Webnoviny.sk) - Na Západnom brehu Jordánu a v arabských štvrtiach v Izraeli sa koná generálny štrajk na protest proti leteckej kampani Izraela v Pásme Gazy a proti jeho akciám na iných miestach. Zatvorené sú verejné služby a podniky. Štrajk podporila Palestínska samospráva aj lídri izraelských Arabov, informuje spravodajský portál BBC.

„Chceme vyslať jasnú správu, že stojíme pri sebe a hovoríme nie agresii voči Gaze,“ vyjadril sa v pondelok pre noviny New York Times jeden z organizátorov Essam Bakr. Ako tiež uviedol, štrajkom hovoria „dosť útokom na mešitu al-Aksá, dosť okupácii a stavaniu osád a dosť nespravodlivému zaobchádzaniu s Palestínčanmi“.

Hamas a Fatah vyzvali k demonštráciám


V utorok sa tiež v rámci „dňa hnevu“ konajú demonštrácie, na ktoré vyzvali palestínske hnutia Hamas a Fatah.

Už viac ako týždeň trvá najnovší konflikt medzi Izraelom a palestínskymi militantmi, ktorý vypukol po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v okupovanom východnom Jeruzaleme.

Medzinárodná komunita vyzýva na prímerie


Hamas varoval Izrael, aby stiahol svoje jednotky z areálu mešity al-Aksá, a neskôr začal strieľať rakety do Izraela, čo viedlo k odvetným náletom zo strany židovského štátu. Ostreľovanie pokračovalo aj v utorok.

Medzinárodná komunita vyzýva na prímerie. Očakáva sa, že ku krajinám ako USA a Egypt sa vo výzve pridá aj Európska únia. Francúzsky prezident Emmanuel Macron rokuje s Egyptom a Jordánskom o zabezpečení prímeria.

Viac k témam: ostreľovanie, ozbrojený konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Palestínčania aj izraelskí Arabi vyšli do ulíc, žiadajú zastaviť agresiu Izraela v Pásme Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.