Utorok, 19. október 2021
Polojasno  13,1 °C
Mimoriadne správy

Ostrov La Palma sa chveje pod rojom zemetrasení, odborníci sa obávajú výbuchu sopky Cumbre Vieja

 Webnoviny  16. september 2021  54
Ostrov La Palma sa chveje pod rojom zemetrasení, odborníci sa obávajú výbuchu sopky Cumbre Vieja

16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Séria menších zemetrasení na španielskych Kanárskych ostrovoch prinútila úrady k vydaniu varovania pred možnou sopečnou erupciou. Podľa nemenovaného úradníka v oblasti severozápadnej Afriky dochádza k „intenzívnej seizmickej aktivite“.

Na ostrove La Palma s približne 85-tisíc obyvateľmi od minulej soboty zaznamenali viac ako 4200 otrasov, ktoré vedci označujú ako „roj zemetrasení“.

Zemetrasenia môžu pokračovať


Takýto zhluk záchvevov zeme sa deje v určitej oblasti počas krátkeho časového úseku a môže naznačovať blížiacu sa erupciu.

Podľa úradov nič nenasvedčuje tomu, že by mohla nastať erupcia. Vedecký výbor monitorujúci seizmickú aktivitu uviedol, že počet otrasov počas štvrtka klesol.

Iný výbor zaoberajúci sa ochranou obyvateľstva napriek tomu upozornil, že zemetrasenia môžu pokračovať.

Päťdesiat rokov od výbuchu


Odborníci z Kanárskeho inštitútu vulkanológie uviedli, že na La Palme evidujú zvýšenú aktivitu sopky Cumbre Vieja. Tá ostatný raz vybuchla v roku 1971.

Inštitút nariadil zamestnancom na ostrove, aby monitorovali všetky zmeny vrátane rozborov vody v studniach.

Kanárske ostrovy sú sopečné súostrovie, ktoré tvorí osem ostrovov. V najbližšom bode sú od afrického Maroka vzdialené iba 100 kilometrov.

Viac k témam: sopka Cumbre Vieja, výbuch sopky, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ostrov La Palma sa chveje pod rojom zemetrasení, odborníci sa obávajú výbuchu sopky Cumbre Vieja © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.