Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23 °C
Mimoriadne správy

OSN ohlasuje pokrok pri obnove dodávok vody v Pásme Gazy, až 83 percent studní nie je v prevádzke

 Webnoviny   4. máj 2024  80  
OSN ohlasuje pokrok pri obnove dodávok vody v Pásme Gazy, až 83 percent studní nie je v prevádzke

4.5.2024 (SITA.sk) - Humanitárni predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN) hlásia „postupný pokrok“ pri obnove dodávok vody v Pásme Gazy. Toto územie momentálne produkuje len 20 % zásob vody oproti obdobiu pred 7. októbrom minulého roka, keď vypukla vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

Odstavený vodovod


Palestínske úrady začiatkom tohto týždňa oznámili, že vodná linka Al Muntar z Izraela obnovila čerpanie a humanitárni predstavitelia OSN v piatok informovali, že to bude prospešné pre štyri štvrte v meste Gaza.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Vodovod, ktorý bol odstavený na 200 dní, bol tretím izraelským vodným potrubím, ktoré obnovilo prevádzku a môže slúžiť približne 300-tisíc ľuďom v meste Gaza.

Vzhľadom na to, že väčšina obyvateľov severnej časti Pásma Gazy bola vysídlená, nie je jasné, koľko ľudí naďalej žije v týchto štvrtiach, ani ako vážne bola poškodená vodná infraštruktúra.

Studne podzemnej vody


Pred 7. októbrom minulého roka Pásmo Gazy bežne získavalo zásoby vody z kombinácie zdrojov, vrátane potrubí z Izraela, odsoľovacích zariadení v Stredozemnom mori a studní. Tieto zásoby sa však výrazne znížili po vypuknutí vojny.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) uvádza, že 83 % studní podzemnej vody nie je v prevádzke, dve z troch hlavných zariadení na odsoľovanie vody sú čiastočne funkčné a 57 % vodných, hygienických a zdravotníckych zariadení v Pásme Gazy je poškodených alebo zničených.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Pitná voda, Vodovod
Zdroj: SITA.sk - OSN ohlasuje pokrok pri obnove dodávok vody v Pásme Gazy, až 83 percent studní nie je v prevádzke © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.