Streda, 6. december 2023
Mierne sneženie  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Orbán spochybnil skoré prijatie Ukrajiny do EÚ a vyhlásil, či vôbec začať rokovania o krajine, ktorá je vo vojne

 Webnoviny  29. september 2023  76  
Orbán spochybnil skoré prijatie Ukrajiny do EÚ a vyhlásil, či vôbec začať rokovania o krajine, ktorá je vo vojne

29.9.2023 (SITA.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok spochybnil skoré začatie rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii (EÚ). Podľa jeho slov je nerealistické začínať prístupový proces s krajinou, ktorá je vo vojne. Ukrajina má ambície vstúpiť do Únie do dvoch rokov.

Jednomyseľné rozhodnutie


Orbán v rozhovore v štátnom rádiu povedal, že na prijatie nového člena do EÚ je potrebné jednomyseľné rozhodnutie členských štátov. V prípade Maďarska by tomu musel dať zelenú parlament.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Keď som v rokovacej sále, necítim neprekonateľnú túžbu, aby maďarský parlament do dvoch rokov hlasoval za členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Takže s týmito ambicióznymi plánmi by som bol opatrný,“ vyjadril sa.

Únia bude musieť podľa Orbána zodpovedať „veľmi dlhé a náročné otázky“, než sa dostane k bodu, že bude vôbec rozhodovať o začatí rokovaní.

Štatút kandidátskej krajiny EÚ


„Keď budeme na jeseň v Bruseli rokovať o budúcnosti Ukrajiny, nevyhneme sa otázke, či môžeme vážne uvažovať o členstve takejto krajiny. Môžeme začať rokovania s krajinou, ktorá je v územnej vojne? Nepoznáme veľkosť územia tejto krajiny, keďže je stále vo vojne, a nevieme, koľko má obyvateľov, pretože tí utekajú. ... Prijať krajinu bez toho, aby sme poznali jej parametre, by bolo bezprecedentné,“ vyhlásil maďarský premiér.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Ukrajine minulý rok oficiálne udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ, čo je pre Úniu a jej pomalý prístup k rozširovaniu nezvyčajne rýchle rozhodnutie, ktoré podnietila vojna na Ukrajine. Očakáva sa, že Európska rada začne rokovania o pristúpení Ukrajiny v decembri.

Maďarsko síce prijalo ukrajinských utečencov a odsúdilo ruskú inváziu, ale udržiava, jedinečne medzi krajinami EÚ, úzke vzťahy s Moskvou a argumentuje proti dodávaniu zbraní Ukrajine alebo poskytovaniu hospodárskej pomoci. Tiež sa sporí s Kyjivom o práva etnickej maďarskej menšiny na západe Ukrajiny.

Viac k témam: Maďarský premiér, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk - Orbán spochybnil skoré prijatie Ukrajiny do EÚ a vyhlásil, či vôbec začať rokovania o krajine, ktorá je vo vojne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.