Streda, 28. júl 2021
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Orbán investuje do obrany štátu, Maďarsko nakúpi od Američanov a Nórov systémy protivzdušnej obrany

 Webnoviny  20. november 2020  103
Orbán investuje do obrany štátu, Maďarsko nakúpi od Američanov a Nórov systémy protivzdušnej obrany

20.11.2020 (Webnoviny.sk) - Maďarsko súhlasilo s nákupom systémov protivzdušnej obrany NASAMS od amerického výrobcu zbraní Raytheon Technologies a nórskej zbrojárskej spoločnosti Kongsberg.

Ako pre maďarskú tlačovú agentúru MTI uviedol úrad komisára pre vývoj v oblasti obrany, nasadenie systému krátkeho až stredného dosahu "vylepší obranné schopnosti armády na úroveň 21. storočia".

NASAMS nahradí sovietsky Kub


Nové systémy protivzdušnej obrany nahradia sovietsky systém Kub, ktorý v Maďarsku používali od roku 1976.

Nacionalistický premiér Viktor Orbán už niekoľko rokov investuje množstvo prostriedkov do obrany štátu a tvrdí, že "Maďarsko musí byť schopné odrážať útoky z ktorejkoľvek strany" bez pomoci Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej je Maďarsko členom.

Presadzoval tiež vytvorenie európskej armády na obranu proti potenciálnym útokom Ruska.

Nákup vrtuľníkov a bojových vozidiel


Začiatkom tohto týždňa Maďarsko uzavrelo dohodu s Brazíliou o nákupe dvoch dopravných lietadiel Embraer C-390 Millennium.

Tento týždeň taktiež boli dodané dva vojenské vrtuľníky Airbus H145M v rámci rozsiahlejšej dohody so spoločnosťou Airbus o kúpe 36 helikoptér.

Ešte v septembri maďarské ozbrojené sily podpísali kontrakt s nemeckým koncernom Rheinmetall za viac ako dve miliardy eur týkajúci sa dodávky 218 bojových vozidiel Lynx KF41.

Niekoľko týždňov predtým Maďarsko podpísalo deklaráciu o zámere nakúpiť od americkej spoločnosti Raytheon Technologies rakety protivzdušnej obrany za približne 845 miliónov eur, ktoré by mali dodať do roku 2023.

Viac k témam: bojové vozidlo Lynx KF41, Embraer C-390 Millennium, maďarský premiér, protivzdušná obrana, protivzdušná obrana NASAMS, vrtuľník Airbus H145M
Zdroj: Webnoviny.sk - Orbán investuje do obrany štátu, Maďarsko nakúpi od Američanov a Nórov systémy protivzdušnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.