Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Obvinený nacistický exdozorca sa ako 100-ročný postavil pred súd, trval na svojej nevine

 Webnoviny  10. október 2021  126
Obvinený nacistický exdozorca sa ako 100-ročný postavil pred súd, trval na svojej nevine

10.10.2021 (Webnoviny.sk) - Storočný muž obvinený z nacistických vojnových zločinov v piatok pred súdom vypovedal, že je nevinný. Muž identifikovaný ako Josef S. čelí obvineniam z 3 518 prípadov spoluúčasti na vraždách v koncentračnom tábore Sachsenhausen neďaleko Berlína.

Podľa obžaloby tam pôsobil v rokoch 1942 až 1945 ako radový člen SS, polovojenského krídla nacistickej strany, a napriek vysokému veku je spôsobilý podrobiť sa procesu.

Pred súdom v spolkovej krajine Brandenbursko vypovedali dvaja svedkovia z Francúzska a Holandska, ktorí uviedli, že ich otcov v tábore zavraždili pre účasť na protinacistickom odboji.

V koncentračnom tábore Sachsenhausen v rokoch 1936 až 1945 väznili viac ako 200-tisíc ľudí. Desaťtisíce väzňov zomreli v dôsledku hladu, chorôb, nútených prác, ale aj medicínskych experimentov a systematických vyhladzovacích akcií SS.

„Obžalovaný pri tom vedome a dobrovoľne napomáhal, prinajmenšom tým, že svedomito vykonával úlohu dozorcu, ktorá bola plynulou súčasťou vražedného systému,“ uviedol žalobca Cyrill Klement.

Viac k témam: Druhá svetová vojna, koncentračný tábor Sachsenhausen, Nacisti, nacistický dozorca
Zdroj: Webnoviny.sk - Obvinený nacistický exdozorca sa ako 100-ročný postavil pred súd, trval na svojej nevine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.