Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Nový Zéland schválil zákaz cigariet pre budúce generácie, znižuje aj počet maloobchodníkov predávajúcich tabak

 Webnoviny  15. december 2022  38
Nový Zéland schválil zákaz cigariet pre budúce generácie, znižuje aj počet maloobchodníkov predávajúcich tabak

15.12.2022 (Webnoviny.sk) - Nový Zéland v utorok schválil zákon, ktorým zakazuje cigarety pre budúce generácie. Legislatíva uvádza, že cigarety nebude možné predať nikomu narodenému po roku 2008. Zároveň znižuje počet maloobchodníkov, ktorí môžu predávať tabak z približne 6 000 na 600, a znižuje množstvo povoleného nikotínu v tabaku na fajčenie.

Vysoké dane


Ešte pred schválením zákona Nový Zéland obmedzoval predaj cigariet na osoby vo veku 18 a viac rokov. Tiež vyžaduje, aby boli škatuľky tabaku dodávané s grafickými zdravotnými varovaniami a cigarety sa predávali v štandardizovaných baleniach.

Krajina tiež v ostatných rokoch uvalila sériu vysokých daní na cigarety. Zdravotné úrady zároveň dúfajú, že fajčenie rýchlo vymizne, pričom si stanovili cieľ spraviť z Nového Zélandu do roku 2025 nefajčiarsku krajinu.

Alternatívne produkty


Alternatívnych produktov ako je zahrievaný tabak a elektronické cigarety sa zákon netýka. Premiérka už pri predstavení plánu v decembri minulého roka uviedla pre médiá, že nové produkty vláda vníma ako nástroj pomoci fajčiarom, ktorí nedokážu so svojím zlozvykom skoncovať.

Tento prístup obsahuje aj vládna novela o regulácii z roku 2020, ktorá si dáva okrem iného za cieľ „podporovať fajčiarov, aby prešli na regulované produkty, ktoré sú podstatne menej škodlivé ako fajčenie“.

Viac k témam: Cigarety, Dane, Elektronické cigarety, Nový zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Nový Zéland schválil zákaz cigariet pre budúce generácie, znižuje aj počet maloobchodníkov predávajúcich tabak © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.