Sobota, 20. júl 2024
Oblačno  21,5 °C
Mimoriadne správy

Nový šéf najväčšej vojenskej aliancie na svete je známy, rumunský prezident Iohannis stiahol svoju kandidatúru

 Webnoviny  20. jún 2024  135  
Nový šéf najväčšej vojenskej aliancie na svete je známy, rumunský prezident Iohannis stiahol svoju kandidatúru

20.6.2024 (SITA.sk) - Rumunský prezident Klaus Iohannis vo štvrtok stiahol svoju kandidatúru na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie. Znamená to, že odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte sa takmer určite v októbri stane šéfom najväčšej vojenskej aliancie na svete.

Úrad rumunského prezidenta vo vyhlásení uviedol, že rumunská bezpečnostná rada podporila kandidatúru Rutteho. Dodal, že Iohannis v závere minulého týždňa NATO informoval, že má v úmysle kandidatúru stiahnuť.

Rutteho by na post šéfa Severoatlantickej aliancie mohli vymenovať na zasadaní veľvyslancov NATO v najbližších dňoch alebo počas schôdzky vo Washingtone, na ktorej sa americký prezident Joe Biden 9. až 11. júla stretne s lídrami členských štátov aliancie, aby si pripomenuli 75. výročie vzniku NATO. Funkcie by sa Rutte mohol ujať 1. októbra.

Svoj nesúhlas so zvolením Rutteho za budúceho šéfa Severoatlantickej aliancie v utorok odvolalo Maďarsko. Urobilo to po tom, ako Rutte písomne ubezpečil, že nebude krajinu nútiť, aby sa podieľala na nových plánoch vojenskej aliancie na poskytnutie podpory Ukrajine.

Viac k témam: Americký prezident, Generálny tajomník NATO, Holandský premiér, rumunský prezident
Zdroj: SITA.sk - Nový šéf najväčšej vojenskej aliancie na svete je známy, rumunský prezident Iohannis stiahol svoju kandidatúru © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.