Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Nový druh žraloka objavili vedci v Austrálii, zuby má podobné tým ľudským

 Webnoviny   9. august 2023  77  
Nový druh žraloka objavili vedci v Austrálii, zuby má podobné tým ľudským

9.8.2023 (SITA.sk) - Vedci z Austrálie objavili nový druh žraloka s bizarnými stoličkami podobnými stoličkám človeka, ktoré tieto zvieratá používajú na drvenie koristi. Referuje o tom web Live Science.

Objavili nový druh


Nový druh s názvom žralok maľovaný (Heterodontus marshallae) je súčasťou čeľade heterodontotvaré a bol klasifikovaný podľa jedinečného tvaru tela a malých rohov, ktoré mu vyčnievajú nad očami.

„Táto línia žralokov pripomína fosílie dávno vyhynutých žralokov. Teraz však vieme, že nie sú blízki príbuzní,“ tvrdí Helen O'Neill, biologička z Australian National Fish Collection (ANFC).

Iba vo vodách Austrálie


Podľa štúdie zverejnenej 12. júla v časopise Diversity sa novo popísaný druh nachádza iba vo vodách pri severozápadnej Austrálii, v hĺbke približne 125 až 229 metrov.

Žraloky majú niekoľko radov zubov a nezvyčajne veľkú čeľusť v porovnaní s lebkou, čo im umožňuje jesť mäkkýše a kôrovce.

Viac k témam: Kuriozita, Vedecké objavy, Žralok
Zdroj: SITA.sk - Nový druh žraloka objavili vedci v Austrálii, zuby má podobné tým ľudským © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.