Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Notre-Dame v Paríži potrebuje na renováciu až 20 rokov, tvrdí správca katedrály

 Webnoviny   3. apríl 2021  106
Notre-Dame v Paríži potrebuje na renováciu až 20 rokov, tvrdí správca katedrály

3.4.2021 (Webnoviny.sk) - Parížska katedrála Notre-Dame, ktorú predvlani v apríli zachvátil požiar, potrebuje na obnovu ešte 15 až 20 rokov. Myslí si to správca katedrály Patrick Chauvet. „Môžem zaručiť, že ešte je potrebné všeličo urobiť,“ poznamenal.

Krátko po ničivom požiari z 15. apríla 2019 stanovil francúzsky prezident Emmanuel Macron päťročný plán obnovy do roku 2024, keď sa v Paríži majú konať letné olympijské hry. Francúzske úrady však zanedlho priznali, že je nereálne dokončiť dovtedy takýto obrovský projekt.

Pri požiari historickej pamiatky zhoreli podľa odhadov desiatky ton toxického olova, čo komplikovalo čistiace práce ešte predtým, ako vôbec mohli začať s renováciou. Plánované práce zahŕňajú i prestavbu promenády okolo katedrály, ktorú pred požiarom každoročne navštívilo 20 miliónov turistov.

Viac k témam: Notre Dame, požiar katedrály Notre Dame
Zdroj: Webnoviny.sk - Notre-Dame v Paríži potrebuje na renováciu až 20 rokov, tvrdí správca katedrály © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.