Štvrtok, 9. júl 2020
Oblačno  14,6 °C
Mimoriadne správy

Nórsko zažilo najteplejší januárový deň, teploty stúpli o viac ako 25 stupňov

 Webnoviny   3. január 2020  38
Nórsko zažilo najteplejší januárový deň, teploty stúpli o viac ako 25 stupňov

3.1.2020 (Webnoviny.sk) - Západ Nórska zasiahla na začiatku januára, keď sú teploty v krajine zvyčajne pod bodom mrazu, zriedkavá teplá vlna. Najvyššiu teplotu 19 stupňov Celzia, vyše 25 stupňov nad mesačným priemerom, zaznamenali v obci Sunndalsora. Nórsko tak zažilo najteplejší januárový deň od začiatku meraní.

Hoci si mnohí teplé počasie užívali, odborníci sa obávajú, že je to ďalší príklad klimatických zmien. Zároveň je to nový rekord pre ktorýkoľvek zimný mesiac (od decembra do februára) v Škandinávii.

Predchádzajúca najvyššia januárová teplota v Sunndalsore bola 17,4 stupňa Celzia. Hlavným dôvodom rekordných teplôt na tomto konkrétnom mieste je podľa meteorológov suchý a teplý vietor, takzvaný fén.

Viac k témam: klimatické zmeny, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Nórsko zažilo najteplejší januárový deň, teploty stúpli o viac ako 25 stupňov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.